C. H. GROOTEN EEN GROOT PLAN: MET EEN MOLEN OP STAP Wat typeert ons land zozeer als onze molens, op rijzend uit het vlakke polderland, hun wieken scherp afstekend tegen de hemel met zijn mooie wolkstapelingen? Elke keer als er weer een molen verloren dreigt te gaan, treft ons dat De molens willen wij niet missen Daarom doen wij een beroep op alle Nederlanders om te helpen een molen te redden, die, als niet wordt geholpen, verloren dreigt te gaan In de oude Hanzestad Kampen staat nog één prachtige molen, maar hij werkt niet meer. Eeuwen lang maalde men daar het graan uit de wijde om geving, maar thans is hij verdrongen door de motor. De ernaast staande zuivelfabriek kocht hem op en wenst hem te slopen. De onderdelen werden de Ge meente Kampen aangeboden. Het Gemeentebe stuur zou deze molen graag behouden en hem een plaats geven aan de IJssel, even buiten de stad, in een ruim.plantsoen, waar hij tot in lengte van da gen het wijde polderlandschap zal beheersen. Maar ondanks steun van Rijk, Provincie, Gemeen te, de N.V. Lijempf en enkele particulieren is het geld voor de verplaatsing en restauratie van deze molen nog niet bijeen. Het afbreken en herbouwen zou een groot bedrag vergen, zo groot, dat de Gemeente, die toch al zo vele monumenten te onderhouden heeft, het on mogelijk kan betalen, ook niet al springen Monu mentenzorg en de Provincie bij Echter, een plan werd uitgewerkt om de molen in zijn geheel over de ruim een halve kilometer lange weg naar zijn nieuwe standplaats te verplaatsen Dit bleek be langrijk goedkoper. Het staat er zo nuchter en een voudig, maar voordat men de molen zover heeft, dat men er mee op stap kan gaan, komt er heel wat kijken Eerst moet de stenen onderbouw eronder- uit gesloopt, terwijl de bovenbouw, die ongeveer ioo ooo kg weegt, op stempels en vijzels wordt ge plaatst Daarna moet hij, met behulp van die vij zels, voorzichtig op een stel sleden op zware wagens worden neergelaten; dan moet dit hele samenstel naar de nieuwe standplaats worden gesleept, langs een weg van ruim een halve kilometer, waarin nog een tweetal bochten voorkomen Dan moet hij weer worden opgevijzeld en een nieuwe onderbouw er onder worden gemetseld op de tevoren gereedge maakte betonfundering Een karwei, zoals er slechts zelden ter wereld één vertoond wordt! Maar ondanks de besparing, die door deze werk wijze wordt bereikt, komt men nog een bedrag te kort voor de uitvoering Daarom doen we een be roep op de lezers van dit blad, om door een bijdrage het behoud en de verplaatsing van deze prachtige molen mogelijk te maken en de initiatief-nemers in staat te stellen dit staaltje van durf en onderne mingsgeest te volvoeren Inmiddels vernemen wij, dat de benodigde gelden bijeengebracht zijn en dat dit merkwaardige trans port reeds plaats gehad heeft. Er is dus alweer een molen voor de schoonheid van Nederland bewaard gebleven. 25 Een waardige bestemming voor deze resten is nog met Amsterdamse gothiek m de sneeuw. Foto's J. R. Koning. gevonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 15