P. J. DROST BOMEN VALLEN ALS GEVOLG VAN OUDERDOM EN OORLOGSHANDELINGEN In de voorzomer van 1951 werd algemeen bekend, dat het landgoed „de Voorst" onder Warnsvelden Eefdc was aangekocht door de Stichting Pensioen fonds voor het Personeel der Nederlandsche Heide maatschappij en zijn nagelaten betrekkingen. Velen in den lande kenden dit landgoed met zijn prachtige lanen, boomgroepen en bomen en het destijds monumentale huis. Vooral bekend waren de Voorsterallee, de enige jaren geleden gevallen beukenlaan, welke - van Zutphen komend - recht op 't huis verliep. De beuken van deze laan waren oud, vertoonden steeds meer verval en moesten ten slotte vallen. Het is begrijpelijk dat het velen aan het hart gaat, dergelijke lanen - welke landschap pelijk een rol vervullen - te zien verdwijnen. Ook de Kapperallee, welke vanaf hotel „de Kap" de Berkel kruist, is vermaard. Ook in deze allee, waarvan de bomen oud zijn en vele tijdens ge vechten om Zutphen gedurende de laatste oorlogs dagen verwondingen opliepen, moesten reeds exemplaren opgeruimd worden. Vooral beuken zijn, na het oplopen van verwondingen, vaak die per in het hout ingerot dan men vermoedt. Zulke bomen, welke soms volkomen onverwacht zware takken of topeinden laten vallen, leveren een groot gevaar op voor het verkeer. De gevolgen, soms met dodelijke afloop, zijn in ons land algemeen bekend en nopen Waterstaat of ge meenten tijdig wrakke exemplaren uit lanen of be plantingen weg te nemen. Het is dan ook begrijpe lijk, dat de beuken van de Kapperallee nauwkeurig zijn opgenomen. De conclusie der deskundigen was, dat het niet verantwoord is, de oude, ten dele ook beschadigde bomen, langs deze weg met vrij veel verkeer, langer te laten staan. VERHUIZING SECRETARIAAT Een oude wens is in vervulling gegaanons Bureau is op 24 Maart verhuisd naar een aanzienlijk rui mer kantoor: Singel 512 (aan de „Bloemenmarkt"). Onze leden kunnen thans aan dit adres onze biblio theek en de ruim 30 tijdschriften uit binnen- en buitenland welke wij ontvangen, kosteloos raad plegen. Bovendien gaat het hout van zulke beschadigde bomen sterk in waarde achteruit en wordt zelfs waardeloos. Door het Staatsbosbeheer was reeds opgemerkt, dat de bomen van de Kapperallee, na de velling van de windbrekende beuken van de Voorsterallee, steik waren achteruitgegaan. De gemeente Zutphen moest reeds een aantal exem plaren doen opruimen, nabij de ingang van het Al- mense voetpad. De bomen van de Kapperallee zullen dus moeten vallen. Ongetwijfeld een ingrijpend besluit! Ook in de omgeving van het huis „de Voorst", dat onder de Natuurschoonwet valt, zullen nog een aantal eiken en beuken, welke volkomen uitge leefd zijn en vaak bovendien nog beschadigd, opge ruimd moeten worden. Voor het kappen van al deze bomen werd vergunning verleend door het Staats bosbeheer. Er is echter niet alleen over vellen gesproken, doch ook over herplanten en heraanleg. Sedert de aan koop is het gehele bosbezit van dit landgoed opge nomen en zijn tevens plannen gereed gemaakt voor heraanleg Het parkgedeelte achter het huis, dat ten dele zeer sterk geschonden was, zal na 't opruimen van de laatste beschadigde bomen, opnieuw met doorzich ten en open ruimten worden aangelegd. Vóór en ter zijde van het huis, langs het Almense voetpad, zullen in de toekomst de loofbomen domineren. Duidt deze heraanplant van bomen en heesters niet op een nieuwe toekomst? 24 Op Frankendael te Amsterdam liggen de fragmenten van de m 1908 gesloopte N.Z.kapel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 14