De thans te restaureren huisjes sluiten bij dit pandje aan, en het is te hopen, dat ze dit na de restauratie nog meer zullen doen Het voorlopige restauratie plan van Ir M C. A Meischke te Rot terdam doet dit niet, het grijpt verder terug en gist naar de zeventiende-eeu wse vormen, waarvoor enkele, vermoedelijk achttiende-eeuwse wijzigingen, die op- zichzelf niet onaardig zijn, zouden moe ten verdwijnen Echter, het is slechts een voorlopig plan, en zal nog wel van alle kanten bekeken worden In dat ge val kan ook een enkel détail, zoals de nieuwe deur en de ronde raampjes, na der bezien worden Hoofdzaak is, dat deze twee huisjes uit hun verval opge heven, en van een dreigende ondergang gered worden Een huis wérkelijk van de ondergang redden is: het een bestemming geven Dat het in dit geval niet zo gemakkelijk tot woonruimte gemaakt kan worden is duidelijk, en het is dan ook een gunstig toeval dat er een streekhistorische ver zameling bestaat, welke nog nergens is opgesteld, en dus in deze huisjes een plaats zou kunnen vinden. Het is dan ook van harte te wensen, dat de plan nen van het Gemeentebestuur zullen slagen Aan de Noordzijde van de straat staat, zoals ik reeds schreef, nog een vijftal geveltjes, die een verdieping lager zijn dan die aan de Zuidkant Eén heeft de trapgevel behouden, de overige niet Ernaast staat de reeds genoemde hoge gevel. De huisjes zijn dieper, hebben een tuintje en een betere bezonning Het is te hopen, dat ook deze reeks eenmaal een sober eerherstel te beurt zal vallen. Een uniek straatje, een voorbeeld van zeventiende-eeuwse serie-bouw zou dan bewaard kunnen blijven. BOEKBESPREKING 22 Het restauratieplan. Het Kcrkstraatje aan de andere kant. K. ter Laan, Nieuw Groninger Woordenboek. Bij P. Noordhoff te Groningen wordt in samenwerking met het Provinciaal Bestuur en het Kammingafonds de nieuwe druk voorbereid van het bekende Groninger Woordenboek Wij ontvingen enkele proefkaterntjes, die ons een helder inzicht gaven in de zorgvuldigheid, waarmede de stof is be werkt Oude gebruiken, verdwijnende gewoonten vinden er evenzeer hun neerslag in, als het nog volop levende Gronings, dat voor de buitenstaander vaak slecht begrijpelijk is. Illus traties dienen ter verduidelijking De totale omvang zal ongeveer 1300 pagina's zijn. Prijs37.50 C.F.j!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 12