CORNEILLE F. JANSSEN DE KERKSTRAAT TE SOMMELSDIJK Wanneer men geplaatst wordt voor een prent van Van der Heijden, voorstellende een zeventiende- eeuws stadsgezicht, komt men steeds opnieuw on der de indruk van het feit, dat een stadsbeeld, dat in die tijd algemeen verbreid was, voor ons onherroe pelijk verloren is. Onze huidige oude steden bewa ren in hoofdzaak de achttiende-eeuwse sfeer, waar in een enkel ouder brokstuk is opgenomen. Zeker, er zijn wel uitzonderingen te vinden, zoals het Groot Heiligland te Haarlem, dat een lange reeks (uniforme) trapgeveltjes bezit, die, hoe char mant ook, thans van hun zin beroofd zijn: het zijn loze gevels geworden waarachter zich een modern gebouw bevindt Welk een verrassing te ontdekken, dat een dergelijk straatje te Sommelsdijk nog bestaat! Het is bar verwaarloosd, de uit het begin van de zeventiende eeuw afkomstige huisjes zijn verminkt, soms zelfs onherkenbaar verbouwd en alle zeer vervallen. De algemene aan blik echter is behouden gebleven. In totaal zijn er elf huisjes, twee maal vijf aan iedere kant, en een zesde, groter huis aan de Noordzijde. Dat grote huis is een gevel in Dordtse trant geweest, met brede ontlastingsbogen waaronder driepassen („klaverbladen")alleen de boog in de top is daarvan overgebleven, de rest is in de achttiende eeuw veran derd. Aan de overige huisjes ontbreekt altijd wel iets, soms zelfs de gehele ge vel, maar ze vullen elkaar aardig aan, zodat duidelijk is te zien, hoe de oor spronkelijke toestand was. Het is bepaald geen wonder, dat het Gemeentebestuur van Sommelsdijk besefte, dat het Kerkstraatje een kost baar bezit was, een waarde die nog toeneemt, wanneer men beseft, dat op het eiland Goeree-Overflakkee weinig oude schoonheid overgebleven is Een tweetal panden zijn nu in Ge meentelijk bezit geraakt, en de bedragen voor restauratie 22.000) zijn door de Raad gevoteerd Men heeft aan Rijk en Provincie om bijdragen hierin ver zocht (resp. 65% en 15%). Deze huis jes staan aan de Zuidzijde, hebben dus de voor gevel op het Noorden en de achter(zuid)gevel staat tegen het kerkkoor aan Aan die kant dus geen uitzicht, geen ventilatie, en ookgeen zon. De zes steunberen van het koor markeren de breedte van de huisjes, die zich door dit alles naar hedendaagse verlangens niet meer zo best lenen voor bewoning Eén van deze zelfde reeks is tevoren reeds hersteld, en op voortreffelijke wijzede raamindeling is sober gehouden, namaak zeventiende-eeuws vindt men er niet aan. 21 De huisjes die gerestaureerd zullen worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 11