den met het streekeigene van elk deel der provincie. Met nadruk werd vastgesteld, dat adviezen binnen vier weken zullen worden uitgebracht. Met belang stelling en vertrouwen zien wij de resultaten van deze commissie tegemoet. Daarbij denken wij niet het minst aan Goes, waar immers in overweging is de structuur van de stad op verschillende plaatsen ingrijpend te wijzigen.' Schoonhoven's kastanjes behouden In aansluiting op ons bericht in het vorige nummer kunnen wij thans meedelen van Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven bericht te hebben ontvangen, dat, op grond van ingewonnen advies, besloten werd geen wijziging te brengen in de be planting van de Oude Haven. Slechts zullen de dode takken van de kastanjes worden verwijderd. De plannen met het Museumplein te Amsterdam Desgevraagd heeft het bestuur van de Bond Heem schut zijn mening kenbaar gemaakt ten aanzien van de plannen met het Museumplein. Zich ont houdende van een bestudering van andere facetten van deze plannen dan de aesthetische, acht het het project tot het aanleggen van een verkeersweg mid den over het plein weinig gelukkig. Daardoor zal het plein in twee helften worden gesneden, welke beide beheerst worden door de onrust, het stof en het lawaai van de snelverkeersweg. De pleinvor ming wordt door de weg zeer ongunstig beïnvloed, de breedtewerking zal verminderen, in plaats van een grote open ruimte zal een tweetal langgerekte groenstroken ontstaan. Het bestuur van de Bond Heemschut is van mening, dat het plein gevrij waard moet worden van doorgaand verkeer, om zodoende een rustpunt te worden temidden van de belangrijke culturele instellingen. De stichting van een KLM-station is daarmee in strijd. De aandacht zij er op gevestigd, dat bij de huidige situatie de oppervlakte van het plein aanzienlijk kleiner is dan het oorspronkelijke ontwerp van Cuypers aangaf. Commissie ter bestudering van het dempingsvraagstuk Het bestuur van de Bond Heemschut heeft het ini tiatief genomen tot het instellen van een commissie ter bestudering van het dempingsvraagstuk, met als doel een rapport uit te geven, waarin dit vraag stuk van verschillende kanten wordt belicht. De commissie bestaande uit de heren Dr J. A. Bierens de Haan, voorzitter, Ton Koot, secretaris, A. G. M. Boost, Ir H. A. M. C. Dibbits, Mr S. J. Fockema Andrea, Ir J. F. van Hoytema, J. J. Talsma, leden, heeft haar werkzaamheden aangevangen. Het ligt in haar bedoeling de demping te bezien ten aanzien van de volgende vraagstukkenstede- bouwkunde, verkeer te land en te water, water- staatkunde, verontreiniging en zuivering, brandbe veiliging en schoonheid in stads- en dorpsbeeld. Suggesties van leden van de Bond Heemschut zul len gaarne tegemoet worden gezien betreffende het vraagstuk der demping van sloten, grachten en ka nalen in ons land. Juffrouwwetering nabij Hoogmade niet gedempt Ten aanzien van de verbetering van de provinciale weg nabij Hoogmade, delen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ons mede, dat een wegomlegging om het dorp Hoogmade met het oog op de belan gen van het verkeer, waarbij ook op de toekomstige ontwikkeling dient te worden gelet, op den duur niet kan worden gemist. De geprojecteerde oplos sing, waartegen de bezwaren van Heemschut zich richten, wordt de beste geacht, welke hiervoor kon worden gevonden. Voor zoveel nodig voegen Gedeputeerde Staten er aan toe, dat de Provincie bij de aanleg van haar wegen het natuurschoon zoveel mogelijk zal trach ten te ontzien en door beplanting pogen te herstel len of te bevorderen. Van de demping van de Juf frouwwetering wordt uit financiële overwegingen door de Provincie afgezien. Monumentencommissie te Velsen Het gemeentebestuur van Velsen, donateur van de Bond Heemschut, is overgegaan tot het instellen van een Monumentencommissie, welke zetelt op het raadhuis te Velsen. Zij bestaat uit de heren: Ir D. N. Dammers, Dir. van Openbare Werken, voorzitter; J. Drijver, secretaris van de Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten; E. A. Canneman, architect v.h. Rijksbureau voor de Monumenten zorg; Mr. L. Vorstman, voorzitter van de ver. Santpoort's bloei; H. J. Calkoen, leraar H.B.S.; A. D. Dijkstra, hoofdcommies ter Secretarie, secre taris. Op ons bureau Op het bureau van de Bond Heemschut wordt ge streefd naar een zo doeltreffend mogelijke werk wijze, teneinde zoveel mogelijk tijd aan de veelom vattende Heemschutwerkzaamheden te kunnen wijden. U kunt daarbij helpen, door Uw contribu tie over het jaar 1952 te storten nog vóórdat U daar toe aangemaand wordt. Dat bespaart tijd en geld, ten nutte van het Heemschutwerk. Postgiro-nr. 124326. Nieuw adres Bond Heemschut: Singel 512. 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1952 | | pagina 10