De haven van Goes Wie Goes kent, weet hoe de Bier-, Turf en Kleine Kade rondom de kom van de haven behoren tot de fraaie stedebouwkundige complexen van Zeeland. Helaas is daar met weinig eerbied voor de eigen schoonheid van dit stadsdeel destijds de ophaalbrug door een vaste brug vervangen. Deze ligt nu als een slagboom over het water. De volgende stap (welke in dergelijke omstandigheden dan ook nooit uit blijft) was die van enige omwonenden, die helaas geen oog hebben voor het stedeschoon, en die me nen hier een geschikte gelegenheid voor een par keerterrein te zien. Dat bracht de demping van het achter de brug liggende water in het College van B. W. Voorlopig hebben de hoge kosten nog van demping weerhouden, de vraag is maar: hoelang nog? Destructieve elementen zijn altijd agressiever dan de orde- en schoonheidslievende. De Bond Heemschut, van oordeel dat het juist is, tijdig zijn mening kenbaar te maken, was dit aanleiding zich tot de Raad der gemeente Goes te wenden, wijzend op de situatie welke door de vaste brug geschapen is, en verzoekend om, zodra zich daartoe een ver antwoorde gelegenheid zou voordoen, te bevorde ren, dat de brug weer door een beweegbare ver vangen zou worden B. W. kwamen vragen of de Bond Heemschut de daaraan verbonden kosten voor zijn rekening wou nemen. Het Bestuur heeft geantwoord, dat het zich hiertoe zeker moreel verplicht zou gevoelen, indien het zich schuldig wist aan de stedebouwkundige vergissing, welke met de bouw van de vaste brug was begaan, doch de Bond is zelfs niet geraad pleegd. Het Bestuur blijft daarom aandringen op vervanging zodra zich daartoe een verantwoorde gelegenheid voordoet. Dit is het belang van de schoonheid van Goes zelf. Opnieuw interieur verloren te Amsterdam Het was tragisch met lede ogen te moeten toezien, hoe het 18de eeuwse pand Herengracht 258 te Am sterdam totaal door slopen werd uitgehold. De be timmering, de schoorstenen, het plafond, het stuc werk, het marmer, alles werd er uit gehakt, totdat de kale muren overbleven. En toch staat dit huis op de Voorlopige Lijst der Ned. Monumenten van Geschiedenis en Kunst. De Gemeente Amsterdam stelt zich op het standpunt, dat deze vermelding op de Voorl. Lijst uitsluitend de voorgevel betreft, die dan ook gehandhaafd wordt. Wij weten, dat1 de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg het standpunt huldigt, dat ingevolge het bepaalde bij art. 1 van de Tijdelijke Wet Monumentenzorg, het gehele pand beschermd is. Dit houdt in, dat zonder- toestemming van de Minister van O., K. W. geen veranderingen mogen worden aangebracht aan de beschermde panden en deze toestemming is in dit geval niet gevraagd. Gageldonk De poorttoren van het Hoge Huis te Gageldonk, de enige rest van het oude kasteel Gageldonk onder Breda is in verval. Het kasteel dateert van het einde der 16de eeuw en was eertijds bezit van het Huis Nassau-Breda, later van het Oranjehuis. De poort toren maakt thans deel uit van een boerderij. De zijmuren zijn van onder tot boven gescheurd, de beide helften van het gebouw wijken uiteen. Res tauratie was aanvankelijk onmogelijk, ofschoon subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente in het vooruitzicht was gesteld, doch de eigenaar zelf bleek onwillig een redelijke bijdrage ter beschik king te stellen. Dit was de Bond Heemschut aan leiding om in te grijpen en de eigenaar te overreden zijn bijdrage te verhogen. Toen dit gelukt was, weigerde de Minister zijn toegezegde subsidie, daar intussen 's lands financiën dit niet toelieten Een verzoek van de Bond, alsnog tot toekenning van subsidie over te gaan, bleef vruchteloos. Wel mocht in 1952 opnieuw een verzoek daartoe gedaan wor den. De eigenaar zou misschien wel tot wachten te bewegen zijn, maar het is ons bekend, dat de Poorttoren dit uitstel te veel is Hier wreekt zich het te geringe bedrag dat op de Begroting staat voor de Monumentenzorg van ons land. Breda wil dempen Het Bestuur heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant verzocht aan het Raadsbesluit tot demping van de haven van Breda goedkeuring te 30 Goes, als dit parkeerplaats wordt foto Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 8