TON KOOT OP HEEMWACHT Heemschut's Jubileum Het veertig-jarig bestaan van de Bond Heemschut zal op de stichtingsdatum worden herdacht. Het bestuur is voornemens een feestelijke bijeenkomst te organiseren op Vrijdag 2 Februari 1951 des mid dags om 3 uur in een der zalen van de Drucker-uit- bouw van het Rijksmuseum te Amsterdam, ingang Hobbemastraat bij het Museumplein. Deze zalen staan in verband met opstellingsproeven tijdelijk leeg en worden door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum welwillend voor dit doel beschik baar gesteld, een geste, welke door ons bestuur op bijzonder hoge prijs wordt gesteld. Op de feestelijke bijeenkomst zal een woord van welkom worden uitgesproken-door de Voorzitter van de Bond Heemschut, Dr J. A. Bierens de Haan en een feestrede worden gehouden, door Dr H. E. van Gelder. Dat Dr Van Gelder hiertoe bereid werd gevonden stemt tot erkentelijkheid, immers hij heeft als buitenstaander, maar toch van zeer nabij, nl. als bestuurslid van de Oudheidkundige Bond, de oprichting en ontwikkeling van Heemschut meegemaakt. Op het gebied van de Monumenten zorg heeft Dr van Gelder o.m. als vooraanstaand lid van de Monumentenraad een zodanige reputa tie, dat de Bond Heemschut er trots op is, dat hij zich bereid heeft verklaard op 2 Februari over Heemschut te komen spreken. Ons bestuur mag er niet aan twijfelen, of vele Heemschutvrienden zullen van wijd en zijd naar Amsterdam komen om door hun aanwezigheid blijk te geven, dat het doel en streven van de Bond Heemschutwaken voor de schoonheid van Neder land, hun sympathie heeft. Juist in deze tijd waar in materiele overwegingen en inzichten zo'n door slaggevende betekenis hebben, zal het een moed gevende steun zijn voor de Bond Heemschut, aan de buitenwereld te tonen, hoevelen wat over heb ben voor het ideaal: te kunnen leven, werken en wonen in een aesthetisch verantwoorde omgeving. U mag iets doen Door bijzondere subsidies en door de activiteit van verschillende heemschutvrienden is het mogelijk geweest het aantal persoonlijke leden van de bond in de laatste maanden met ruim 100 te vergroten. Dat is een toeneming, die grote voldoening schenkt. Toch stemt deze bevredigende ontwikkeling het bestuur nog niet tot tevredenheid. Het Bestuur geeft de hoop nog niet op, het getal der bijzondere leden (personen) dat thans ongeveer 740 bedraagt op de herdenkingsdag van de constitutie van de Bond, dat is 2 Februari 1951 op duizend te zien ge bracht. Dat hebben de leden van Heemschut in de hand. Teneinde hen daarbij te helpen wordt in dit num mer een aanmeldingskaart voor het lidmaatschap bijgesloten. Indien al deze kaarten omgaand inge vuld terugkomen, zal het getal van duizend indivi duele leden inderdaad nog op 2 Februari gehaald en zelfs overschreden worden. Mogen wij U daar toe aanmoedigen Het bondsbestuur is zich bewust, dat het lidmaat schap van de Bond Heemschut, waarmee immeis het eigen belang in engere zin niet wordt gediend, niet de grote massa zal aantrekken. De deelneming zal te allen tijde beperkt blijven tot een kleine groep landgenoten. Maar wel meent het bestuur, dat de basis voor vruchtbaar heemschutwerk ver breed moet en kan worden. In die zin voorshands te streven naar een getal persoonlijke leden van duizend, moet te verwezenlijken zijn. De verwezen lijking is vooral aan die leden, die zelf nog geen nieuw lid verwierven. Zo nodig staan hun extra nummers van ons orgaan en een ledenregister ten dienste. Misverstand Bij het streven, om anderen te winnen voor de heem schutgedachte, stuit men nog al eens op buiten staanders, die menen, dat Heemschut vecht, om alles te behouden wat oud is. Niets is minder waar. Het zal de leden, die trouw het orgaan lezen en de heemschutdagen bijwonen, dan ook niet moeilijk vallen, uit eigen omgeving voorbeelden te noemen, die deze mening weerleggen zullen. Heemschut's streven is, te waken voor al wat schoon is en dreigt verloren te gaan. Dat daaronder meestentijds pro ducten van oude cultuur, monumenten dus van kunst, geschiedenis en natuur vallen, is even duide lijk als begrijpelijk. Dat mag evenwel geen aanlei ding zijn om de zaak om te draaien. Integendeel er is een ontstellend aantal oude bouwwerken, aan bouwsels, uitsteeksels, palen, hekken, hokken, kaze matten, ruines, leuningen, lantaarns, reclame- 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 9