KERKRESTAURATIE TE OOSTER-BLOKKER Hebt U wel eens, reizende met de Fries-Hollandse trein, over Enkhuizen en langs Hoorn, aan de linkerzijde van de spoorbaan dat monumentale kerkgebouw gezien? Indruk maakt het door zijn forse toren aan de Westzijde en door de grote kruis vorm der kerk zelf. Dat is de oude kerk van Oos ter- Blokker, van ouds in het West-Friese land in wijde omgeving zichtbaar, als een teken van godsdien stige geestelijke waarde en tegelijk het landsschaps- schoon tot eer. Welnu, dit kerkgebouw is in erge mate in verval. Om U een indruk te geven citeren we hetgeen Mej v. d. Berg, verbonden aan Monumentenzorg, elders verleden jaar schreef (Maandbl. „De Speelwagen" Mei '49)„De Ned. Herv. kerk te O.BI. is één van de grootste en fraaiste oude kerken geweest, die West-Friesland bezat. Zij dateert in haar tegen- woordigen vorm uit 't einde der 15e eeuw, een zwaar en nog volledig gothisch aandoend gebouw. Doch dit gebouw is zowel uitwendig als inwendig zwaar verminkt." Dit fraaie monument dreigt voor de toekomst verloren te gaan, wanneer het zo blijft als op 't ogenblik is geworden. Vele gedeelten toch van mu ren en dak zijn dermate slecht, gevolg van inwer king van vorst en regen, dat voor instorting ge vreesd moet worden. Vooral het dak, naar het kruis toe, aan de Noordzijde is gevaarlijk bij harde wind. Zo heeft men enige jaren terug uit nood van binnen een geweldige houten paal moeten aan brengen onder 't kruispunt, om 't grote gewelf te ondersteunen. Weliswaar is dat gewelf van hout, van ouds en niet van steen, omdat de bouwmeesters van vroeger begrepen, dat de te zachte ondergrond van de bodem zulks door te zware druk niet zou verdragen. Maar desniettemin zijn de „fraaie eikenhouten trekbalken en hun ondersteuningen, de karbelen, sleutelstukken en muurstijlen eens aangebracht, aldus genoemd artikel, om de muren te behoeden voor uitwijken wegens de druk van 't gewelf, al was dit slechts geheel in hout uitgevoerd." Indeidaad zijn de uitwijkingen thans niet uitge bleven. Wat de schoonheid van oorspronkelijke afwerking - van binnen aangaat, valt te wijzen b.v., in verband met evengenoemde dakondersteuning, op de zuil tjes, gebruikt ter afwerking van de hoeken tussen hoofdschip en transept; deze nu dragen juist onder de aanzet van de kap vier in hout gesneden beel den, de vier evangelisten voorstellend met hun sym bolen. Verder is de fraaie i7e-eeuwse preekstoel te noemen als sieraad voor 't gebouw, versierd n.1. met de erop gesneden wapens van Holland, Oranje, Blokker, Westfriesland en Drechterland. Ook dient het zeer fraaie orgel te worden genoemd. Aldus een indrukwekkend, fraai monument, van binnen en van buiten. Maar thans in zodanige staat van verval verkerend, dat zo spoedig als dat mogelijk is, ja eigenlijk direct, tot restauratie over gegaan diende te worden, wanneer ook de toeko mende tijd getuige zal zijn van de geestelijk-cul turele waarde die zulk een monument, zolang 't er is, blijft vertegenwoordigen. Ook zou 't voor het landschapsbeeld van West-Friesland bovendien een verlies van betekenis te achten zijn, wanneer dit gebouw verviel. De kleine kerkelijke gemeente is bereid 't hare te doen om tot herstel te geraken, echter zal het on mogelijk zijn het nodige aandeel in de onkosten van de geraamde 226.000 zelf te voorzien. Gaar ne wil daarom de Restauratie-Commissie langs deze weg de aandacht van belangstellenden richten op het beschreven kerkgebouw, en de vrijheid nemen het giro-no. van de penningmeester, W. Syp, Oos ter-Blokker, aan te geven, n.1.137986, met 't vrien delijke verzoek Uw bijdrage daarop te storten. 28 De te restaureren Kerk te Ooster-Blokker.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 36