dankbaarheid, dat ik zo maar uit mezelf de taak van haar overleden echtgenoot had overgenomen. Geleidelijk ontstonden de stedeboekjes. Voor 's-Hertogenbosch was de keus niet moeilijk. Dat moest burgemeester Van Lanschot doen. Hij maak te een boekje, waarvan men ook zonder naamsver melding wel lezen kan, wie 't schreef. Een kunst historicus vond 't een kletsboek. Maar er zullen weinig delen in de Heemschutserie zijn, die de Heemschutgedachte meer bevorderd hebben. An dere stedeboekjes werden gemaakt door wie daar, liefst ter plaatse, voor in aanmerking kwam, met verschillend resultaat. Het ene moest opgevrolijkt worden, omdat de archi varis, die 't schreef teveel gewend geraakt was aan perkament en jaartallen. Het andere moest besnoeid worden, omdat de auteur leed aan hallucinaties en een krulletje aanzag voor Wodan's levensboom. Zo gingen we door, altijd maar door en zo werden in tijd van wrede overheersing enige honderd-dui zenden goede boekjes tot 't Nederlandse volk ge bracht. Om de boekjes tot eenheid te brengen, werden de „stofomslagen" in mijn atelier getekend, naar door mij gemaakte schetsen of fantasieën, door verschillende tekenaars. Het zou aardig zijn te gelegener tijd eens tentoon te stellen, wat daar voor gedaan werd. Dan hadden de auteurs velerlei wensen. Ze wilden tekeningen in hun boek. Die werden ook weer bij mij gemaakt. Dan kreeg één der tekenaars in de persoon van de auteur tijdelijk een nieuwe baas en zat Prof. Van der Pluym op de kruk voor de tekentafel om de jongeman uit te dui den hoe dit of dat getekend moest worden. Zo gingen we door tot de vreem de overheerser moest afdruipen en toen gingen we weer door en bedachten iets er bij. Er zou een serie grote boeken verschijnen om enkele der auteurs van de Heem schutserie gelegenheid te geven een standaardwerk te maken, een Heemschutbibliotheek. Zo ver scheen „Duizend jaar bouwen" door Mr S. J. Fockema Andreae en Prof. Dr E. H. ter Kuile, een kloek boek gevolgd door enige andere, waarbij 2 boeken over de West-Nederlandse veenplassen van Dr E. M. van Zinderen Bak ker en van J. Trouw. Gelijk de gehele boekenwereld ondervond de Heemschutserie en de Heemschutbibliotheek de al gemene terugslag van de tijd. Het aantal verkochte exemplaren per jaar zakte, maar toch niet van die aard, dat kloekmoedig werd doorgegaan met nieuwe delen en herdrukken van uitverkochte delen. Elk deel van de Heemschut serie, dat uitverkocht is, wordt herdruktde ge hele serie moest verkrijgbaar blijven. Het spreekt vanzelf, dat het ene deel meer de belangstelling heeft van het boekenkopende publiek dan het an dere, maar met elkaar helpen zij bevorderen de Heemschutgedachte, de strijd voor de schoonheid van Nederland. Het ene deel is in de tweede het andere in de vierde druk. Ook werd het oog geslagen naar Vlaanderen en met medewerking van de zus tervereniging Natuur- en Stedeschoon te Antwer pen een begin gemaakt met Vlaamse delen. De al oude strijder Armand de Lattin maakte het eerste deel, over zijn geliefde stad Antwerpen, terwijl van verschillende Vlaamse steden manuscripten gereed en in behandeling zijn. Na Antwerpen verschenen Mechelen, Turnhout en Brugge. In de Heemschutserie zijn tot thans verschenen 70 delen, maar er zijn zoveel onderwerpen in voorbe reiding dat het aantal dossiers tot 100 gaat. Daar naast de Heemschutbibliotheek in een rij van 4 keurige boeken. Er moet voor de uitgever ook eens iets zijn om kracht te winnen. Bij de beoordeling van het best verzorgdê boek door de commissie voor de propa ganda van het Nederlandse boek van de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels werd keuze gedaan uit een grote hoeveelheid in 1948 verschenen boeken. Daaruit werden de 50 best verzorgde boeken gekozen. Wie tot de geluk- 16 Halsteren, R.K. Kerk van de H. Quirinus, behouden met Heemschut»' hulp. foto Lichtbeeldemnstituut, A'dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 24