Bl INDRUKKEN VAN HEEMSCHUT'S WERK Reeds aanstonds in 1911 staken de actieve oprich ters, van wal om de aantasters van Neerland's schoonheid te bestrijden en al direct met enig suc ces. Als dan correspondenten worden benoemd neemt de omvang en hoeveelheid van het werk toe. Niemand zal verwachten nu in enkele regels opge somd te krijgen een totale opgave van wat Heem schut deed. Een dergelijke opsomming alleen zou enige tijd schriften vergen. Maar wel kan een indruk gege ven worden van het gebied dat Heemschut be streek en kan vermeld met welke ons allen be kende bouwwerken de Bond zich met succes bezig hield. Het vele werk dat, helaas, zonder het ge wenste resultaat verricht werd, blijve dan onver meld, zij het'dan ook niet ongewaardeerd. Immers ook waar geen direct resultaat bereikt werd, gaf toch veelal Heemschut's optreden enkele personen reden tot nadenken zo niet later tot spijt. Tot de gebieden waarop het eerste Heemschut- bestuur zich al direct bewoog, behoort dat der ont sierende reclame. Al spoedig begreep men dat een stormloop op de reclameborden weinig nuttig effect zou hebben. Men richtte zich tot de reclame-makende firma's en tot de overheid. Bij de laatste werd aangedron gen op het maken van reclameverordeningen. Nijmegen was de eerste stad die in 1911 in de poli tieverordening een bepaling tegen ontsierende reclame opnam. Rotterdam, Laren N.H., Leeuwar den, Dordrecht, Haarlem en Renkum volgen en dan zet de golf van verordeningen zich over geheel Nederland voort. Daarnaast waren provinciale verordeningen nodig. Op aandringen van de Bond stelde het Provinciaal Bestuur van Noordholland als eerste in 1912 een provinciale verordening in, gevolgd door Zeeland. In 1931 hadden alle pro vinciën zulk een verordening. Ten aanzien van nieuwe gebouwen werd gevel voor gevel behandeld. Het begon met advies over het uiterlijke aanzien van een archiefgebouw in Zwolle, kazernes te 's-Hertogenbosch, huizen in Monni kendam, in Broek in Waterland, Renkum, de ver betering van het ontwerp der Hervormde Kerk te Kootwijk, de verbetering van de ontwerpen van transformatorhuisjes in de provinciën Groningen (1913) en Gelderland. Adviezen werden verstrekt over het uiterlijke aanzien van de watertorens te Zandvoort en te Noordwijk. Welstandsbepalingen worden in overweging gegeven. Rotterdam is een der eerste steden, in 1916 hebben 100 gemeenten Heemschut's welstandsbepalingen overgenomen. Heemschut's adviesbureau, opgericht in 1921, dat als ideaal hadeen huis per dag te verbeteren, zag dit overtroffen. In 1930 werden niet minder dan 459 bouwplannen behandeld. In 1938 kon die taak worden neergelegd en overgelaten aan de daartoe in het leven geroepen bevoegde overheids-instan- ties. Heemschut kon toen terugzien op een respec tabel aantal behandelde bouwplannen van ruim vijf duizend! Ten aanzien van oude gebouwen was in 1911 het eer ste succes: het behoud van de toren van de oude kerk te Wierum. Onder de meest bekende door Heemschut's invloed en dit gebeurde uiteraard veelal in nauwe samenwerking met anderen! behouden bouwwerken, zij genoemdde toren van Schoonhoven, de beurs te Vlissingen, de Kamper Binnenpoort te Amersfoort (lof zij het persoonlijk ingrijpen van het bestuurslid Dr Jan Kalf)het JZ_ zvollé 11 PoorkUK otnrr oU SAPSENPDoRT Een treffend voorbeeld van nog aanwezige ontsiering tc Zwolle.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 19