Er werd een commissie gevormd bestaande uit de heren Van der Aa, De Bazel, Oudemans, Van Tienhoven en Weissmann, die nadere voorstellen zou doen. Men kwam gedurende twee jaren ge regeld bijeen, om statuten en huishoudelijk regle ment samen te stellen in overleg met de verschil lende verenigingen, welke tezamen de Bond zou den oprichten. Dan had op Donderdag 2 Februari 1911, des na middags te half drie, weer in het Muntgebouw te Amsterdam, onder voorzitterschap van de archi tect K. P. C. de Bazel en in tegenwoordigheid van afgevaardigden van 16 grote verenigingen, de con stitutie van de Bond Heemschut plaats. Onder de vertegenwoordigers treffen wij de namen aan van de heren: E. W. Moes (K.O.G.), G. A. Pos (A.N. W.B.), Dr Joh. C. Breen (Amstelodamum)H. P. Berlage (B.N.A.), A. W. Polman (Ned. Hotel- houdersbond), J. Gratama, (Mij. tot bevordering der Bouwkunst) en Jan de Meyer (Architectura.et Amicitia), terwijl ook de voornoemde commissie aanwezig was. 23 Verenigingen traden ter vergadering als lid toe, de heer Mr W. B. Buma uit Huizum bij Leeuwar den trad als eerste voorzitter van de Bond op, de heer A. W. Weissman als eerste secretaris. Wij meenden bovenstaande toespraak van de heer Weissman aan de vergetelheid te moeten ontruk ken, omdat daarin reeds 42 jaren geleden op zo treffende wijze werd uiteengezet, waarom een Bond Heemschut nodig was. Al is de werkwijze wel iets anders geworden dan de heer Weissman, de grote stuwkracht van de Bond, zich eerst had voorgesteld, in hoofdzaak had hij haar aangegeven. Het meest merkwaardige is wel, dat veel succes van de Bond ten spijt (en dat bewijst zijn lange lijst van behaalde resultaten) de noodzakelijkheid van het optreden van de Bond Heemschut nog even groot, zo niet groter is dan in 1911Maar wie had toen ook kunnen bevroeden welk een onge dachte bevolkingstoeneming, industriële ontwikke ling en vervlakking in het verschiet lag? Ware de Bond in 1911 niet opgericht, hij zou nu opgericht moeten worden. Dank zij het initiatief van onze voorgangers hebben wij thans de geweldige voor sprong, dat wij op hun successen kunnen wijzen en een uitstekende reputatie in het gehele land be zitten. Zij hebben daarmee ons allen, die zich nu met het heemschutwerk bezighouden en, naar onze over tuiging ons gehele vaderland, uitnemende diensten bewezen. E R E L IJ S T Beschermvrouwen 19141948 Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Sinds 1948 Hare Majesteit Koningin Juliana Het eerste Bestuur Mr W. B. Buma, voorzitter; Mr G. A. P. M. van der Aa, Arch. K. P. C. de Bazel, G. Bosch, S. de Glercq, tweede secretaris A. Ie Comte, D. Fockema, Dr Jan Kalf, Jhr. G. R. T. Krayenhoff, E. W. Moes, onder-voorzitter, Dr J. Th. Oudemans, G. A. Pos, penningmeester, Jac. P. Thijsse, Mr P. G. van Tienhoven,arch. A. W. Weissman, secretaris. Hiervan zijn de heren De Clercq, Kalf en Van Tienhoven nog in leven, de laatste zelfs onafgebroken bestuurslid. Leden, die sedert de oprichting in 1911 zijn aange sloten en dus met de Bond hun veertigjarig lidmaat schap kunnen vieren Koninklijk Oudheidkundig Genootschap Genootschap Amstelodamum Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. Algemene Ned. Ver. v. Vreemdelingen verkeer Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten Vereniging Haerlem V.V.V. Delfia V.V.V. Bergen N.H. Prov. Genootschap v. Kunsten en Weten schappen Utrecht Schilderk. Gen. Pulchri Studio te 's-Gravenhage Oudheidkamer Twenthe te Enschedé Correspondenten Van de eerste correspondenten, die in 1912 benoemd werden, zijn thans nog corres pondent en buitengewoon lid van onze Bond de heren W. J. J. C. Bijleveld en Joh. C. Kerkmeyer. 10 1911—1951

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 18