country" heeft genoemd. Eerbied in de zin van het bijbelwoord uit het boek Job „sta stil en let op Gods wonderen" Eerbied voor het ongerepte leven van duin- en moeras, van heide en bos, de eerbied van het „Doe uw schoenen van uw voeten want de plaats waarop gij staat is heilig land Eerbied in elk geval, ook voor wie het anders zeggen wil, voor het mysterie, het geheimenis van het leven. Eerbied ook voor indrukwekkend simpel schoon of overweldigend groots mensenwerk. Eerbied voor de natuur, klassiek nergens scho ner uitgedrukt dan in Guido Ge- zelle's woorden Mij spreekt de blomme een tale mij is het kruid beleefd mij groet het altemale Wat God geschapen heeft. Eerbied voor mensenwerk, voor de eenvoudige maar karakteris tieke schoonheid van het oude boerenhuis in Giethoorn, in Stap horst, in Friesland, in Limburg, gelukkig nog heel het land door te vinden, sober dorpstimmer- manswerk, maar als vanzelf ge groeid, één met het landschap als de toren en de molen, als de zeis en de kruiwagen, als de hooi schelf en de riethoop, als de hark en de schop, de pomp en de roei boot. Eerbied voor dat eenvoudi ge, dat in de moderne tijd helaas maar al te zeer verdween en voor imitatie-stadsbouw plaats maakte Eerbied voor het grootse schep pingswerk van begenadigde mensen, een Kathe draal van Chartres, een Utrechtse Dom, een paleis op de Dam, een Goudse of Edamse glazenpracht, eerbied voor ontwerpers en uitvoerders en voor het werk hunner hoofden en harten en handen, zoals welhaast nergens schoner die eerbied is uitgedrukt dan in „De Kathedraal" uit Aart van der Leeuw's „Vluchtige begroetingen" een schets die eindigt met de woorden: „Dag aan dag wint de domkerk aan schoonheid en gratie En daarom groeien de klokketorens als een tros bloemen in de wolken op en maken de spits bogen het gebaar van verrukking en stralen de vensters als het oog van God, omdat het gezamen lijk werken aan dit ten hemel stijgende wonder bij allen een vonk uit de ziel heeft geslagen en zo de kathedraal wordt opgetrokken door een broeder schap van heiligen". Niet altijd realiseren wij ons deze achtergronden en ondergronden van ons streven Maar het is goed om dat af en toe wel eens te doen, omdat het be seffen daarvan ook ons als de oude kathedraalbou wers, van bouwmeester tot gezellen, nieuwe von ken van geestdrift uit de ziel kan slaan, vonken van geestdrift om te strijden voor de schoonheid van ons vaderland. 7 Amersfoort, Kamperbinnenpoort na restauratie, acties Behouden door Heemschut's foto Lichtbeeldemnstituut, A'dam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 15