a. Voor motorrijtuigen, welke een maximum leng temaat te boven gaan, b. Voor motorrijtuigen, gevolgd door aanhang wagens. Tegen het rijden van zeer lange voertuigen in nau we stadsstraten e d. kan derhalve zeer goed wor den gewaakt, meent de Minister. Alkmaar kan met deze wetenschap zijn voordeel doen. Onjuiste voorlichting Bij de bespreking van de mogelijkheid om schen ding van het stedeschoon in Alkmaar te voorko men door verplaatsing van de veemarkt buiten de stadskern werd ter plaatse naar voren gebracht, dat dit elders ook geen succes was gebleken Als voorbeeld werd 's-Hertogenbosch genoemd. Bij nadere informatie bleek ons, dat de veemarkt te 's-Hertogenbosch juist een groot succes heeft. In December werd de honderdduizendste koe aange voerd. De Burgemeester noemde deze aanvoer van vee uniek in Nederland en hij betwijfelde of elders in Europa een markt was, die een aanvoer en ac commodatie heeft, zoals de Bossche veehallen. Hetgeen Alkmaar zich voor gezegd houde. Paalreclames Heemschut is van mening, dat het stadsschoon ge schaad wordt wanneer de gemeentebesturen toe staan, dat meestal (bovendien uitdagend fel) ge kleurde-reclameborden aan palen in de oude stads kernen worden aangebracht. Het bestuur richtte zich in die zin tot verschillende grote gemeenten in den lande. Amsterdam antwoordde, dat deze vorm van reclame volgens opgestelde richtlijnen ge schiedt. Geen toestemming wordt verleend als de schoonheid van een bepaald punt of stadsdeel ge schaad wordt. In Heemschutkringen wordt ge meend, dat dit niet geheel in overeenstemming met de feiten is. Men zie naar de paalreclames naast het Koninklijk Paleis, o.m. in de Paleisstraat, maar ook op het Singel, o m. voor de oude Militiezaal. Blijk baar leggen zij, die toestemming geven tot het plaat sen dezer reclames een andere maatstaf aan dan B. W. van Amsterdam, die ons met nadruk ver klaren, „dat de aesthetische verzorging van onze mooiste stadsdelen geenszins ondergeschikt wordt gemaakt aan het voor de gemeente uit deze recla me-mogelijkheid voortvloeiende financiële voor deel". B. W. van Utrecht delen mede, dat bepaalde punter in de gemeente zijn aangewezen, waar met het oog op het eigen karakter der omgeving, zoals op het Janskerkhof en Domplein, in het geheel geen reclame wordt toegelaten. Geen enkel recla mebord wordt aangebracht alvorens over de plaats, vorm en de uitvoering het advies is ingewonnen van de plaatselijke schoonheidscommissie (waarin overigens Heemschut geen vertegenwoordiging heeft) Minister achter Heemschut Ten aanzien van het aanbrengen van een betonnen wegdek te Midden-Beemster (hetgeen inmiddels geschied is), alsmede ten aanzien van een eventu ele demping van de Zeugestraatgracht in Gouda, heeft de Minister van O K. W. zich verenigd met de houding welke de Bond Heemschut heeft aangenomen en zich in die zin tot Gedeputeerde Staten gewend. Helaas was het in het eerste geval niet mogelijk voor Gedeputeerde Staten van Noordholland aan het onderhavige plan op aesthetische gronden haar goedkeuring te onthouden. Nu door Heemschut op de wenselijkheid hiervan gewezen is, zal de verwe zenlijking ervan nagestreefd worden. Beroep op Tweede Kamer Het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut heeft zich in een uitvoerig adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, met het verzoek in overweging te nemen een hoger be drag beschikbaar te stellen voor de restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst dan 2 mil- lioen gulden. Volgens deskundige raming is 6 milli- oen nodig, wil ons land niet de risico lopen van ern stig verlies aan cultuurgoed. Bovendien heeft het Dagelijks Bestuur zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met het verzoek om verscherping van de maatregelen tegen en het toezicht op hen die belast zijn met onderhoud en restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst. Dit met verwijzing naar de branden welke o.m. gewoed hebben in tal van 17de eeuwse pakhuizen te Am sterdam, het Oude Hof (Kon. Paleis, Noordeinde) te 's-Gravenhage, de Ned. Herv. Kerk te Willem stad, de toren te Zutphen, enz. Kernplan 1949 Amersfoort Hoeveel waardering het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut ook heeft voor de wijze waarop het gemeentebestuur van Amersfoort met veel op offeringen zijn taak om het oude stadsschoon te be- 3 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 11