borden, enz., die heemschutvrienden graag, als het moest eigenhandig, van onze vaderlandse bodem zouden willen wegvagen. Neen, het gaat niet om oud maar om lelijk Spiegel van Holland Thans een tegenhanger tegen de dempingsplannen welke dreigend boven tal van delen .van ons land hangen. De cineast Bert Haanstra vertoonde ons zijn nieuwe film „Spiegel van Holland". Het bleek een korte, even speelse als kunstzinnige, documen taire van weerspiegelingen in het Hollandse water. Een film zoals die alleen in Holland met zijn vele water, zo schoon opgenomen in het landschap, kon worden gemaakt. Als iets overtuigen kan voor het behoud van water, dan is het de wijze waarop Bert Haanstra de came ra gehanteerd heeft en ons de schoonheid van het land, weerspiegeld in zijn water, openbaart. Men misse de gelegenheid niet, om dit filmpje, dat muzikaal voortreffelijk geïllustreerd wordt, te zien. Lange vrachtauto's In ons vorig nummer wezen wij op het gevaar, dat de lengte van vrachtauto's kan opleveren voor oude stadskernen. In Alkmaar dreigt of demping van de gracht langs het Waagplein, öf sloping van een 17- de-eeuws pakhuis. De Minister van Waterstaat be richt ons, dat in de uitvoeringsbepalingen van de nieuwe wegenverkeerswet, de grootste lengte van vrachtauto's op 10 meter en van autobussen op 11 meter werd vastgesteld. Deze lengte-voorschriften houden verband met internationale afspraken van recente datum op verkeersgebied. Voor zgn. trek kers met opleggers is de maximum 14 m. Wel wordt toegegeven dat de lengte van deze typen thans zelfs groter is, maar, zo wordt betoogd, de mogelijkheid om wendingen te maken met voer tuigen van dit gelede type is groter dan die van een motorrijtuig, gevolgd door een aanhangwagen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het de weg- beheerder o.m. is toegestaan om wegen te sluiten 2 Een beeld uit de film „Spiegel van Holland" van de cineast Bert Haanstra.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1951 | | pagina 10