ksMÊêm 'mÊSm- foto B.S. Wat overbleef was een kale ruïne vol stompen, een troosteloos gezicht. Maar al spoedig waren de stobben gerooid, jonge heesters werden aangeplant, een strenge winter en een droge hete zomer deden het ergste vrezen, maar nu in de vroege lente loopt het alles prachtig uit. Het is een veel kleuriger en fleuriger geheel ge worden dan vroeger en het is er nu ruim, je ziet de hoge wijde hemel, je ziet op het Corversbos neer als in een wijd diep dal. Een stuk heerlijke ruimte werd gewonnen. Dat is één voorbeeld, zo zouden er vele hier en elders zijn te noemen. Ik denk aan de grote heide tussen Hilversum, Laren en Bussum, waar vroeger de nu geheel afgebroken schaapskooi stond. De vliegdennen hadden hier en daar het terrein zo overmeesterd, dat er op vele plekken van de ruimte weinig was overgebleven. Er is, al weer in de laatste oorlogswinter, geen van deze dennen, helaas ook geen der berken blijven staan, het is een wijde vlakte geworden met de nadelen daarvan, die ik straks zal noemen, maar toch Ook met een grote winst aan ruimte. Een winst, die wanneer de al weer welig opschietende jonge vliegdennen niet beteugeld worden, over enige jaren weer teloor zal zijn gegaan. x) Maar zoals overal elders, zoals op alle gebied, is ook hier door de oorlog veel meer verlies dan winst ge bracht. De oorlog niet alleen maar ook de tijd der laatste jaren, tientallen jaren in 't algemeen. Ik blijf eerst maar weer dicht bij huis. Een brede zoom is aan de Hilversutnse kant geheel van de Vuurse bossen afgeknipt. Dat kan wat lijden, want deze bossen zijn zeer uitgestrekt. Maar het Hilver- sumse Wasmeer, een prachtig stukje natuur vroe ger, ligt juist in deze strook, ligt nu in een kale vlak te en heeft veel van zijn charme verloren. Voor het Laarder Wasmeer, ook vlak onder de rook van Hilversum geldt hetzelfde in wat mindere mate, hier bleef wat meer begroeiing en geeft het heuvel achtige terrein de omgeving ook meer variatie. Wat de grote Gooise heidevelden betreft, het weg kappen der vliegdennen gaf ruimte maar dat ze alle wegvielen, de oude verweerde stammen, bete kent toch een groot verlies, omdat juist zo'n enkele boom de ruimte accentueert en er karakter aan geeft. Dat is in 't algemeen een diep te betreuren 36 iw "SlIplWPp Ruimte aan het IJselmeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 8