Binnen Damsterdiep, hoewel restauratie mogelijk geacht moest worden, toch afgebroken. Bij de toe stemming welke hiervoor gegeven werd was de voorwaarde, dat herbouw diende te vólgen. Daar over wordt nu gezwegen. Het Binnen Damsterdiep is afgedamd naar het Westen. Opnieuw doorgra ven van deze oude toegang van de Oostzijde tot de stad, zou de aantrekkelijkheid van deze zeer te stade komen. De jongste plannen doen dat niet, men wil nl. van deze dam een standplaats voor autobussen maken. Is 'men dan blind in Gronin gen Een onzer parate leden in Groningen wijst er op, hoe het vergraven bij de Sluiskolk bij langs de Damstersingel, die buiten gebruik is gesteld door het afsluiten van het Buiten-Damsterdiep, de stad een binnenhaven rijker kan maken, waaraan overi gens ter plaatse grote behoefte bestaat. De verbin ding van het Binnen Damsterdiep met het Schui- tendiep zou bovendien de vervuiling van dit water voorkomen. Misschien is het goed in dit verband nog eens te herinneren aan de verklaringen van wij len Prof. Van der Steur en Dr Jan Kalf, die het Bin nen Damsterdiep een der aardigste stadsgezichten van Nederland noemden. Hoe onaardig ook, mis schien is het toch wel aardig om in de herinnering op te roepen de uitspraak van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap in 1885 gedaan in een adres aan de Raad van Amsterdam, toen het be sluit was gevallen de N.Z. Voorburgwal en de N.Z. Kolk te dempen, nl. dat het veranderen van straten en grachten „een laffe en karakterloze nabootsing van vreemde steden" was. De aandacht van'gemeentebesturen, die architec tonisch en historisch waardevolle oude kernen en wijken in hun gemeenten hebben, wordt gevestigd op de interpretatie van de welstandsbepaling door Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. De voorzitter van de Bond Heemschut vermeldt deze interpretatie uitvoerig, in zijn rubriek „Heem- schut's Ledenkring" in dit nummer. Naar aanleiding Van de in ons vorige nummer op blz. 25 opgenomen foto van de ontsierende buiten reclame te Volendam, ontvingen wij bericht van het gemeentebestuur dat maatregelen zullen wor den getroffen ter beteugeling van dit euvel. Tenslotte nog een hoopgevend bericht uit Bergen NH- Burgemeester en Wethouders hebben aan de Bond Heemschut advies gevraagd inzake de „Oude Hof" welke bedreigd wordt en waarover wij in ons vorige nummer schreven. Deze gewaardeerde uit nodiging brengt de gelegenheid enige invloed uit te oefenen op een besluit, hetwelk wij met bezorgd heid tegemoet zagen. Het advies is intussen uit gebracht. Ds.A. L. BROER RUIMTE IN HET LANDSCHAP Nederland zou het larid der vergezichten genoemd kunnen worden. De bossen en de duinvalleien zijn ons lief, de intieme hoekjes in oude steden, de plei nen en de parken, al die plaatsen, waar een om sloten schoonheid bekoort. Maar naast deze en meer dan deze zijn het de ruimten van ons vader land, die karakter aan het Nederlandse landschap geven. Dë vraag kan worden gesteld, hoe staat het, na de oorlog, met deze ruimten Is hier schade ge leden of is ons landschap er in dit opzicht juist op vooruit gegaan hier en daar Om met dit laatste optimistisch dus te beginnen; inderdaad valt er hier en daar winst te boeken. Er zijn hier in mijn omgeving in het Gooi, maar ook elders plekjes, die aan ruimte, daardoor aan schoonheid hebben gewonnen. Er was hier vlak bij ons huis, op een der hoogste punten van Hilversum, op de Boomberg, een stukje bos, stammetje naast stammetje, dicht opeen als spelden op een kussen op de rondende hoogte ge prikt. Het waren in de laatste oorlogswinter al flinke stammen geworden. Ze stonden dicht bij de bebouwde kom, niemand vond er veel aan, het Corversbos met veel meer echte woudschoonheid was vlakbij, ze zijn zonder veel hartzeer, de een na de ander door buurtbewoners neergeveld en opge stookt. Eerst ging het je aan het hart, zoals altijd wanneer een boom, een machtig stuk leven valt. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 7