stadsmuur" vergunning te verlenen tot afbraak. Zij deden dit, nadat zij het restant oude stadsmuur van de Gemeentelijke Monumentenlijst hadden af gevoerd. Er waren bovendien voorwaarden ver bonden aan de sloping, deze moest nl. met de groot ste voorzichtigheid geschieden en de stenen moesten aan het Rijksbureau voor de Monumentenzorg worden verkocht. Wij betreuren deze handeling van Burgemeester en Wethouders zeer, ook al is hier, zoals blijkt, op ad vies van het Gelders Genootschap gehandeld. Zoals het laakbaar is, dat sinds plm. 1925 toen nog een groot deel van de oude stadsmuur bestond, het overgrote deel ten behoeve van de woningbouw werd gesloopt, zo is het laakbaar, dat nu de laatste sporen van deze muur worden afgebroken en zij van de gemeentelijke monumentenlijst worden af gevoerd. Het doet wel enigszins vreemd aan, dat hier ge sproken wordt van voorzichtig slopen, dat lijkt op een addertje in een fluwelen doos. Moge het niet tot een draak uitgroeien. In elk geval kan verzekerd worden, dat dit nieuwe gevaar zo nodig te vuur en te zwaard bestreden zal worden. Slopen blijft slo pen, ook al gebeurt het voorzichtig. Uit Zoelen komt een verheugend bericht. In „Heemschut" van Nov. 1947 vestigden wij de aan dacht op het 19de eeuwse „Djoerang", een der zeldzaam geworden oude herenhuizen in de ooste lijke helft van de Betuwe, dat dreigde verbouwd te worden tot woningen voor vijf gezinnen. De Bond Heemschut drong bij het Gemeentebestuur aan op een bestemming, die het karakter van het huis niet - zou aantasten. Naar wij thans vernemen is aan die wens gevolg gegeven, bovendien ligt een restauratie in de bedoeling, zodat het gevaar voor het oude landhuis bezworen moet worden geacht. Langs de in ons vorige nummer vermelde Uiterweg in Aalsmeer is een der meest karakteristieke over gebleven boerderijen, die welke het nr 100 draagt. Het merkwaardige van deze uit de 17de eeuw stam mende .boerderij is de schuur, tegelijk stal, welke dwars tegen het woonhuis is aangebouwd. De schuur is in constructie gelijk aan de Noordhollandse stelphoeven. Een der vertrekken heeft opmerkelijk i7deeeuws eiken schotwerk en een deurtje met aar dige omlijsting. Tezamen met de panden 104 en 106 vormt het huis een groep van ten dele houten, met riet afgedekte huizen. De Bond Heemschut heeft thans bij Burgemeester en Wethouders van Aalsmeer aangedrongen: i°. op behoud door tij dige herstelling van het pand; 2°. het instellen van een gemeentelijke monumentenverordening. Op deze wijze zou althans een klein tegenwicht worden gevormd voor het verlies aan schoonheid, dat Aals meer lijdt door de demping van een der Uiterweg- sloten. Dempingen schijnen weer grote aantrekkelijkheid te hebben voor gemeentebesturen. Behalve de drei gingen in Rottevalle, Woerden en Heerenveen is er de gegronde vrees voor demping van het-Binnen Damsterdiep in Groningen. In „Heemschut" van Sept. 1947 blz. 38 werd deze gang van zaken al, voorspeld. Zoals men weet is het zg. Poortershuisje aan het 34 De boerderij aan de Uiterweg nr. foto B.S. Uiterweg Aalsmeer, waarvan de linkersloot wordt gedempt. foto T.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 6