TON KOOT OP HEEMWACHT Onze goede en mooie hoofdstad is maandenlang dat de Keizersgracht in het najaar al haar iepen verdeeld geweest in twee kampen. Het was geen moet verliezen en linden zullen worden geplant. De kwestie van Kaas- en Broodvolk of van Hoeksen en Herengracht en Prinsengracht zullen haar iepen Kabeljauwen, maar van Iepen en Linden. Hieraan behouden. Men moet zelfs als volkomen onbevoor- lag het rooien van de iepen langs de wallen van de oordeelde toegeven, dat daar iets vreemds in zit. Keizersgracht ten grondslag. Nu moet opgemerkt, Maar men moet ook als onbevooroordeelde toege- dat er op de grachten veel geknoeid en gedokterd is ven, dat er iets zeer aantrekkelijks zit in de aanplant aan de huizen, de straatbedekking, de bruggen en van al die gelijk opgroeiende jonge linden, die, nu moet geweten worden, dat de iepen met de Am- zij in deze rijke lente in blad zijn gekomen, een sterdamse grachten vergroeid zijn. Mede gezien de prettige en veelbelovende indruk geven, die toch omstandigheid, dat rechtgeaarde Amsterdammers wel veel van het smartelijk gevoelde verlies moet de neiging hebben partij te kiezen voor de onder- goed maken. Al verheugen wij, in de Bond Heem- liggende partij, is het niet te verwonderen aan wel- schut, ons zeer over de grote belangstelling welke ke zijde de massa stond, toen de bijl werd gezet in spontaan rees voor het behoud van het grachten- de iepen langs de Keizersgracht en deze alle, stuk schoon, toch werd deze kwestie niet zodanig geacht voor stuk, vielen over een afstand, die zich uitstrekt dat het voeren van een actie wenselijk werd geoor- tussen de Leidsegracht en de Amstel. Daar kwamen deeld. dag- en weekbladartikelen, brochures en vergade- Deze mening is mede gevormd door twee factoren, ringen aan te pas. Architecten, kunstschilders, bio- die tot nog toe geheel buiten het geding bleven nl. logen, om maar enkele bevolkingsgroepen te noe- dat het hoofd van de afdeling beplantingen, ons men, gingen zich roeren. Men hoorde meningen zo- medebestuurslid de heer Koning is en wij hem als: vervangen door iepen die bestand zijn tegen de niet alleen hebben leren waarderen als een over- iepenziekte, vervangen door linden en zelfs in het tuigd Heemschutter, maar ook als een groot vriend geheel niet meer vervangen,, opdat men dan een van de iepen. beter gezicht zou hebben op de gevels. De laatste Wat in deze aangelegenheid ons het meest getroffen groep was m.i. terecht zeer in de minderheid. Het heeft is niet dat er een iepen-linden strijd is ont- Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut, door brand, dan wel de heftigheid en de ernst die hier verschillende particulieren om advies verzocht, viel aan de dag gelegd werden, alsof er niet veel onher- uiteen in iepen en linden en de stemmen staakten, stelbaarder schendingen van de onwaardeerlij ke Intussen waren kaarsrechte, stakerige bladerloze grachten te bestrijden zijn. Men denke aan wat in linden, die om zo te zeggen wel uit de windselen ge- de afgelopen decennia geschied is: de ontluistering groeid waren, langs de gracht verrezen. der benedenhuizen, het verdwijnen der stoepen en Aesthetisch gezien hielden deze het niet tegen de pothuizen, het slopen van zovele fraaie hoekpan- eveneens nog bladerloze en tot de daken rijzende den, het uithollen van percelen, het verbouwen der oude iepen. De brug over de Keizersgracht bij de huizen, het optrekken van nieuwe gebouwen, van Leidsegracht was om zo te noemen de Amsterdam- bruggen en transformatorhuisjes, die, wat vorm zo- se Brug der Zuchten. Enerzijds, als een dubbel ge- wel als wat materiaal betreft, een felle aanklacht lid van pas in uniform gestoken recruten, de linden; zijn tegen hun geestelijke vaders, anderzijds als twee rijen door leven en strijden tot Op dat gebied zou een actie in grote stijl, die ten karakters geworden oudgediendende iepen. doel heeft het behoud en bevorderen van de schoon- Na een druk-bezochte discussie-avond, belegd door heid van een der meest karaktervolle binnensteden het genootschap Architectura et Amicitia, waar ter wereld, heel wat meer gerechtvaardigd zijn. o.m. geleerde bomenkenners het woord voerden, scheen het pleit voor de iepen gewonnen. Maar Burgemeester en Wethouders van Huissen hebben ziet, de Raad der Stad, voorgelicht door een uit- geen aanleiding gevonden aan het door hen ge- voerig rapport van de afdeling beplantingen, be- vraagde advies van de Bond Heemschut gevolg te sliste kort daarop, dat het rooien der iepen diende geven en berichtten ons, dat zij besloten hebben, de te worden voortgezet. Zo ziet het er nu naar uit, eigenaar van de laatste resten van de oude 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 5