baarheid van een welwillende, maar niet capabele amateur. Grote nadruk werd gelegd op de betekenis van de UIT HEEMSCHUT'S LEDENKRING LXXVIII Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Het belangrijkste wat het verslag over 1948 van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive land brengt, is wel de op initiatief van de Centrale Dienst Noord-Zeeland door B. en W. van Zieriksee vastgestelde interpretatatie van art. 82 der Bouw verordening (de z.g. welstandsbepaling) welke luidt „1. De architectuur van te verbouwen of nieuw te commissies om de' Bond Heemschut te adviseren. Bij Heemschutzaken is juist vaak snel reageren met gefundeerde argumenten van zoveel belang. De decentralisatie in elf provinciale commissies kan in dit opzicht nog veel beter tot haar recht komen. De tezamen genoten lunch, waaraan ook de Burge meester en de stadsarchitect de heer Zuyderhoek aanzaten was zeer geanimeerd. De laatst genoemde gaf een kort overzicht van de ontwikkeling van de stad en de huidige restauratiewerken, waarbij hij in het bijzonder de stimulerende kracht van een al gemeen gezien en gewaardeerd ambtenaar als de heer Kapteyn releveerde. Daarna werd tezamen met de gastheren en geleid door de heren Zuyderhoek en Kapteyn een wande ling gemaakt door oud-Amersfoort, waarbij o.m. een bezoek werd gebracht aan de interieurs van de Koppelpoort en Monnikendam. Tal van deelne mers verklaarden zich zeer verbaasd over de vele en bevredigende resultaten van de overheidsbe moeiing met de restauratie. Verheugend was te vernemen, hoe niettemin verschillende restauraties toch zonder overheidssubsidie tot stand zijn ge komen, dank zij het stimulerend en adviserend voorgaan van de overheid. Deze dag mag èn voor Amersfoort èn voor de Com missie Stad en Dorp zeer geslaagd worden ge noemd. De vergadering zelf mag m.i. dit brevet niet hebben, zij schoot kennelijk te kort door het ontbreken van een constructief programma. Mede gezien de kort toegemeten tijd ware een werkpro gramma effectiever geweest dan het nu ontstane discüssie-uurtje. Daarom waren m.i. de gezamenlij ke maaltijd en de wandeling met hun directe per soonlijk Contact het vruchtbaarst. TK. bouwen panden te Zieriksee moet er op gericht zijn, met de typische verticale gerichtheid welke de bestaande bebouwing kenmerkt te harmoniëren. Het maken van portieken, erkers, loggia's en bal kons is verboden. De gevelplannen moeten op schaal 1 20 worden getekend en zijn aan de goed keuring van of namens ons College onderworpen. 2. De dakhellingen moeten gekozen worden tussen een hoek van 550 tot 48° met het horizontale vlak. Slechts voor bijgebouwtjes kan door of namens Burgemeester en Wethouders worden toegestaan een dakhelling te maken van minstens 300. Platte daken en gebroken kappen zijn verboden. 3. De aan de gevels en stoepen te verwerken mate rialen behoeven wat kleur en aard betreft de goed keuring van of namens ons College. Tegels, terraz zo, gele, Belgische en alle soorten baksteen met een glad oppervlak zijn verboden. 44 Amersfoort, plantsoen Zuid bij „Monnikendam" foto T.K. De beek wordt met demping bedreigd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 16