A me rsfoort ontvangt Heemschutters welke van ondergeschikte betekenis zijn. Zo be staat er in een Gooise gemeente een Verordening op Uitzichten en een bepaling, volgens welke het achterlaten van papier, schillen e.d. in de vrije na tuur een strafbaar feit is. Er is ergens een Verorde ning op bos-, heide- en veenbranden. Sommige ge meenten beschermen bepaalde bloemen of plan ten, zoals de jeneverbes en de blauwe zeedistel, in een aparte verordening. Nogmaals wijs ik er op, dat de landschapsbescher ming door de planologische middelen (uitbreidings- en'streekplan), door de Boswet, Natuurschoonwet, door de mogelijkheid van onteigening ten behoeve van het behoud van natuurschoon, door de Bodem- productiebeschikking, door de Verkeerswet tegen Lintbebouwing en door andere middelen van dé Rijkswaterstaat in deze kolommen niet vermeld zijn. Maar juist om de bontgekleurde lappendeken van landschapsbeschermende verordeningen aan het oog te laten voorbijgaan, is dit artikel geschre ven. (Haarlem, Januari 1949). In het 18de eeuwse herenhuis aan de Westsingel te Amersfoort, waarin het stadhuis is gevestigd, heette op 14 Mei Burgemeester Molendijk de afgevaar digden van onze elf provinciale commissies Stad en Dorp welkom. Zij waren onder voorzitterschap van ir J. F. van Hoytema voor hun jaarlijkse ver gadering-bijeengekomen in de raadzaal, welke het Gemeentebestuur hoffelijk ter beschikking had ge steld. In zijn woord van welkom noemde de Bürgemees- ter, die wij al eerder als een gewaardeerde stuw kracht in zijn gemeente hebben leren kennen, de langzaam ontwakende zin voor het herstellen van de oude schoonheid, zoals die zich thans bij de Amersfoortse burgerij manifesteert, een verheu gend verschijnsel. Het is een spoorslag tevens voor de stedelijke overheid om voort te gaan op de inge slagen weg en te herstellen wat aanvankelijk pre tentieloos maar fraai gebouwd was en door latere geslachten vaak verwaarloosd en verknoeid werd. In het uitbreidingsplan, aldus de Burgemeester, wordt er naar gestreefd een waardige aansluiting te verkrijgen bij de bestaande toestand. Toch waar schuwde hij al, dat de rasechte Heemschutter hier tegen wel eens bedenkingen zal uiten. Ir Van Hoytema als voorzitter van de Centrale Commissie Stad en Dorp van de Bond Heemschut prees de goede geest welke de stad Amersfoort be zielt en zag haar als een geallieerde in de strijd tegen het barbarisme. De voorzitter van de Bond Heemschut, Dr J. A. Bierens de Haan, leidde de vergadering in met er op te wijzen, dat de oorspronkelijk bedoelde taak van de Commissie is het beschermen van gehele dorps- en stadscomplexen, van straten, pleinen, markten. Hij zag dit gaarne weer voorop staan. Ir Van Hoytema antwoordde dat dit juist 5 jaar geleden, nog in oorlogstijd, inderdaad bedoeld was, maar door de tijdsomstandigheden op het tweede plan was gekomen. In de practijk is in de eerste plaats aandacht besteed aan de actieve be scherming van de schoonheid van stad en dorp, daarnaast aan de inventarisatie van alles wat naar het oordeel van Heemschut voor bescherming in aanmerking komt. Tijdens de discussie werd besproken welke metho de de voorkeur verdient bij deze inventarisatie. Er is reeds veel ervaring opgedaan. Zeeland en Noord Brabant zijn nl. vrijwel gereed gekomen, andere provincies zoals Overijssel zijn goed op weg, enkele staan nog aan de start. De werkwijze van de prov. commissie Overijssel om in alfabetische volgorde gemeente voor gemeente af te werken en te contro leren ondervond veel waardering. De vraag wat geïnventariseerd dient te worden werd beant woord met de raad de z.g. Voorlopige Lijst en de Gemeentelijke lijsten, zo nodig verbeterd,, als uit gangspunt te nemen en deze uit te breiden met .al die bouwwerken welke van heemschutstandpunt gezien, verdienen behouden te blijven. Dit komt dus neer op een grote uitvoerigheid en die geen rekening houdt met beperkingen waaraan over heidslichamen gebonden kunnen zijn. Gewezen werd nog op de wenselijkheid deze in ventarisatie vooral deskundig te doen geschieden en niet te laten afhangen van de toevallige beschik-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 15