De bedoeling van dit artikel was echter meer in het bijzonder de portalen voor bovenleidingen van elec- trische spoorwegen te beschouwen. De grootse schaal van de electrificatieplannen der Nederlandsche Spoorwegen zal er toe leiden, dat op alle hoofdtrajecten een koker van portalen gaat verschijnen. Waren het vroeger de eindeloze rijen houten bok- palen met de honderden witte isolatoren en de tros van telefoondraden, die uit de trein bezien zo ge noeglijk op en neer dansten, maar in het landschap slechts matig vol deden, thans volgen ons langs de wegen de eindeloze kokers van ,,crocket"-poortjes boven de ge- ëlectrificeerde spoorlijnen. De techniek laat zich niet door aesthetici op zij dringen; het is echter goed, indien zij naar hen wil luisteren, opdat ook voor het nuttige en nodige naar een aan vaardbare vorm worde gestreefd. Bijgaande foto's illustreren, dat de Directie der N.S. zich welbewust is van haar verantwoordelijkheid •ten aanzien van het landschaps- schoon. De betonnen portalen (zie voorpagina) op het traject zullen niet door het sobere de lijn Dordrecht—Lage Z waluwe zijn naar onze mening een geluk kige oplossing van een onaf wendbaar kwaad. De slanke, enigszins spits toelopende palen, een weinig uitstekend boven de flauwe boog van de dwarsdragers, geven aan het geheel een luchtig heid en gelijktijdig een gespannen vorm, welke bevredigt. Zo ook kunnen de onvermijde lijke overweg-, sein- en wisselhui zen, transformatorgebouwen e.d., indien zij pretentieloos zijn en van goede bouwkundige smaak getuigen, onopvallende en daar door aanvaardbare elementen in het landschap vormen. De Directie der N.S. heeft ons de verzekering gegeven, dat het vraagstuk van de verzorging van het uiterlijk der electrische boven leidingen, met zorg zal worden bezien en dat ook bij het gebruik van portaal-constructies van beton met voorspanning naar een zo goed mogelijk aesthetisch aanzien zal worden gestreefd. Wij kunnen de Directie hiervoor erkentelijk zijn. In het Nederlands landschap zullen in de komende jaren zóveel technische objecten noodzakelijkerwijs moeten verrijzen, dat elk begrip hetwelk de be trokken instanties tonen voor het belang om de schoonheid van ons land zoveel mogelijk ongerept foto N.S. U trechtHilversum worden herhaald gebruiken van ijle constructies kan veel worden be reikt; de betonnen spanten op en foto N.S. 23 Stalen masten welke een rommelige indruk geven Betere oplossing Zwaluwe van een onafwendbaar kwaad. Traject DordrechtLage

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 9