komt veel later aangebouwd is en nooit een weergang met kanteling gehad heeft. Hoogstens zou men kunnen zeggen: men denke zich deze borstwering uitgebouwd tot een hoge muur met weergang en kantelen en men krijgt dan eniger mate een voorstelling van de Doornenburg in zijn oudste vorm. Wellicht heeft de heer Van Heek dat ook eigenlijk bedoeld. Mr A. Staring schrijft over het Huis de Camp on der Neede. „De term kasteel is rekbaar", zo vangt hij aan en wijst er op, hoe de betreurenswaardige neiging veld wint, om ieder eerbiedwaardig land huis een kasteel te noemen. Men negeert daarbij volkomen de historie door landhuizen, ontstaan in de 18de of 19de eeuw, klakkeloos onder de kastelen te rekenen. Mr Staring verzet zich daartegen en m.i. terecht. Hij gaat dan wat dieper in op het karakter van het kasteel, om vervolgens te betogen, dat ook de be scheiden woning van de landjonker zijn bekoorlijk heden heeft en zonder tot kasteel gepromoveerd te worden met recht aanspraak kan maken op 'onze belangstelling. Het huis de Camp, in zijn hui dige vorm gesticht in 1636, behoort tot deze groep, gewoonlijk havesathen genoemd. Mr Staring roert een moeilijk probleem aan. Wat is nu eigenlijk een kasteel. Een der kenmerken is on getwijfeld: verdedigbaarheid. Een ander kenmerk een bepaalde betekenis als politiek en economisch middelpunt. Intussen is het niet bepaald gemakkelijk een defini tie op te stellen. Het moeilijke zit hem vooral in het feit, dat de verdedigbaarheid van wat wij kastelen zouden noemen reeds in de middeleeuwen sterk uiteenliep en dat deze versterkingen vrij willekeu rig betiteld worden. Het woord kasteel gebruikte men heel weinig. Bij Melis Stoke vindt men het een enkele maai, even eens bij Jan van Heelu. Meestentijds vindt men echter borg of huys. Bij Melis Stoke kan men het zelfde gebouw als borg, huys, casteel of veste aan geduid vinden. Het is daarom vrijwel uitgesloten, dat men met kasteel een zeer bepaald type van ver sterking bedoelde. Waar het woord zo weinig gangbaar was, kan men er moeilijk havesathe of ridderhofstad, tegenover stel len. De tijd, waarin de kastelen versterkte huizen waren soms ook steunpunten van de landsheer lijke macht van vaak grote militaire betekenis, kende het begrip havasathe of ridderhofstad nog niet. In Utrecht komt „ridderhofstad" eerst in de loop van de vijftiende eeuw in gebruik in verband 21 - vris Doornenburgh, na de verwoesting door de Duitsers omstreeks 14 Maart 1945 Foto archief B.M.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 7