oude stadsmuur. Geadviseerd werd: ie. geen ver gunning tot afbraak te geven, 2 e het Ministerie van O., K. W. in te lichten en advies te vragen, hoe met het stuk muur en mogelijk meer aanwezige sporen van de vroegere vestingmuur gehandeld moet worden, met de mogelijkheid van subsidie voor restauratie, 3e de ontwerper van het uitbrei dingsplan te verzoeken samenwerking te doen ont staan tussen het historische deel van de vestingstad en de moderne eisen en daarbij de Stichting Menno van Coehoorn te betrekken. Een en ander in verband met de omstandigheid, dat de stad Huissen een omgaande vestingmuur heeft gehad, een dunne muur in vergelijking met andere vestingmuren. Van deze soort vestingmuren is niet veel bewaard gebleven, als voorbeeld moge de fragmenten te Rhenen worden genoemd. Aan gezien het stuk vestingmuur te beschouwen is als monument, vallende onder het Wederopbouwbe- sluit artikel 7 van 7 Mei 1945, mag niet afgebroken worden zonder het Ministerie van O. K. W. daarin te kennen. In Bergen (N.H.) is destijds op uitnodiging van de burgemeester een monumentencommissie inge steld. Op diens verzoek werd ook een monumenten lijst gemaakt waarin o.m. het „Oude Hof" met bos grond is opgenomen. Dit tegenwoordige Oude Hof, dat in de plaats kwam van de in 1574 ver woeste Oude Hoeve, kwam in twee vleugels in 1660 gereed. In de 19e eeuw werd de rechtervleugel af gebroken, zodat thans alleen de linkervleugel be houden is. De bossen van het Oude Hof en van het zogenaamde Maesdammerhof, dat vlak tegen de kom van het dorp ligt, werden in 1937 door het toenmalige gemeentebestuur van Bergen in zijn uitbreidingsplan blijvend bestemd tot bos, tot groot genoegen van de bewoners van Bergen en van zeer vele zomergasten. De eigenaar, de heer Van Reenen, nam daar geen genoegen mee. In een procedure stelde de Kroon in 1940 hem hierbij in het gelijk en besliste, dat het bos óf voor verspreide bebouwing moest worden prijs gegeven óf door de gemeente geheel moest worden aangekocht. In het nieuwe uitbreidings plan van Januari j.1. van het gemeentebestuur bleek het Maesdammerbos deels voor verspreide bebou wing bestemd. Vreemd genoeg was bij deze plan nen niet de plaatselijke monumentencommissie ge raadpleegd. De inwoners van Bergen, die hun prachtige bossen en hun fraaie Oude Hof met zijn grachten en historische aantrekkelijkheid plotseling bedreigd zagen, kwamen in beweging. In de Raad werden hartige woorden gesproken. Het uitbrei dingsplan werd ingenomen, burgemeester en wet houders zegden toe het hünne te zullen doen om de bossen voor Bergen te behouden en met de eigenaar te zullen overleggen. De toestand is door de wijze waarop deze aangele genheid behandeld is, o.m. door het houden van ge heime zittingen onduidelijk geworden en heeft de ongerustheid ter plaatse over de eigenlijke plannen doen toenemen. Er blijkt,, dat de gemeenteraad heeft verzuimd tijdig een partieel uitbreidingsplan voor het Oude Hof vast te stellen, zodat Gedepu teerde Staten thans ingevolge artikel 40 woningwet dit partiële plan moeten vaststellen. Zij zullen zich daarbij moeten houden aan het besluit van de Kroon van 1940". Zal intussen de Gemeente tot financiële overeenstemming geraken met de eige naar? Zal de eigenaar willen verkopen en zo ja, welke zullen diens eisen zijn of hoever zal zijn bur gerzin gaan? Dit zijn vragen, die velen, en niet alleen in Bergen, bezig houden. In ons bosarme land moest het niet nodig zijn, dat er nog één woord besteed wordt aan dergelijke kwesties. Het moest vanzelfsprekend zijn, dat elk tot nog toe behouden boscomplex gespaard blijft. De Bond Heemschut heeft zich tot de Raad van Bergen gewend met een ernstig beroep om de prachtige bossen van het Oude Hof te sparen. De toch al zo geringe oppervlakte aan bossen alsmede de fraaie ligging in het duinlandschap maken, dat bebouwing onherstelbaar verlies aan natuurschoon tè weeg zal brengen. De betekenis als recreatie ruimte is niet te overschatten. Deze factoren maken het behoud van de bossen van een belang, dat zich uitstrekt boven het plaatselijke belang. 18 Toegangsbrug toe de „Oude Hof" te Bergen FotoBram Soffree

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 4