Leidse woonhuizen, die hun oorspronkelijke inde ling hebben behouden, aan te kopen en te beheren. Een perceel werd reeds aangekocht, Kloksteeg nr 32- Vele dagbladen schonken aandacht aan de restau ratie van de koepel, van de Ronde Lutherse kerk te Amsterdam. Het Vrije Volk (6/1) vestigt er terecht de aandacht op dat deze kerk nog steeds geen bestemming heeft. De Volkskrant (2/2) bericht dat de regering het plan heeft aan de volksvertegenwoordiging een noodwet voor te leggen ter handhaving van de bepaling welke het verbiedt monumenten te wijzigen of te slopen zonder toestemming van Monumentenzorg. Hiermede zou voldaan worden aaii het verzoek van de Bond Heemschut, gedaan in het adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Trouw, Apeldoorn (10/2) brengt het verheugende nieuws dat Gedeputeerden gunstig geadviseerd hebben ten aanzien van de onteigening van de Ter- letse heide, welke door het Geldersch Landschap zal worden aangekocht. De aankoop heeft ten doel te voorkomen dat dit uitzonderlijk fraaie stuk heide ontluisterd wordt. B.S. INDUSTRIEVESTIGING TE MONNIKENDAM VOORKOMEN! In het vorige nummer van Heemschut werd in „Op Heemwacht" melding gemaakt van de plan nen tot vestiging van industrie ten westen van de provinciale weg te Monnikendam. Het verheugt ons bijzonder nu te kunnen berichten dat de Gedeputeerde Staten er ons van in kennis stelden, dat goedkeuring aan deze plannen onthou den is, zulks op grond van de bezwaren van enkele adressanten (waaronder de Bond Heemschut de eerste was) de ingewonnen ambtelijke berichten en uit eigen aanschouwing. Het deed ons genoegen op de overwegingen, die tot het besluit geleid heb ben, als eerste de bedreigde schending van het fraaie silhouet van het stadje Monnikendam te mogen aantreffen. Gedeputeerden geven hiermede blijk, niet alleen oog te hebben voor de zakelijke belangen, doch ook grote waarde toe te kennen aan de schoonheid, die zulk een grote invloed uitoefent op ons leven, maar die zo vaak miskend wordt. Een voorbeeld ter navolging dat ons sterkt in de over tuiging dat het werk van onze bond niet tevergeefs is. Deze medewerking zou 25 jaar geleden tot de onmogelijkheden behoord hebben. Dat het doel nog niet bereikt is, bewijzen berichten, die dage lijks bij ons binnenkomen. Maar het zojuist bereik te resultaat te Monnikendam vormt een voorbeeld dat ons sterkt. Een voorbeeld ter navolging! B.S. DE MARKT TE GRONINGEN De verwoesting door oorlogsgeweld van de zo prachtige en evenwichtige Grote Markt te Gro ningen heeft thans het probleem geschapen van de wijze, waarop de wederopbouw moet plaats vin den. Het gaat niet zonder meer om opbouwen, het gaat ook om eventuele verbetering van de stede- bouwkundige structuur, van de verkeerswegen, het gaat om uitbreiding van het stadhuis, om het be houd van het Goudkantoor, dat dient te passen in de nieuwe omgeving, om de vestiging van een kunstcentrum, enz. In een brochure van 32 blz. zijn deze problemen helder samengevat door B. D. H. Tellegen J.Azn., die dit gedaan heeft als Groninger met hart voor zijn stad en die terecht meent, dat het hier om een nationale zaak gaat. Deze brochure verdient de aandacht van Heemschutters. Zij is toegelicht met een bijlage die 15 foto's op kunstdrukpapier bevat, welke een scherp beeld geven van de historische en huidige situatie uit verschillende gezichtshoeken. De uitgave werd verzorgd door de N.V. Erven B. van der Kamp T.K., DE BOOMSOORTEN Door gebrek aan plaatsruimte kunnen wij eerst thans wijzen op de onlangs verschenen herdruk van het boek „De Boomsoorten", samengesteld door Dr G. Houtzagers, Directeur der Nederlandsche Heidemij. en M. de Koning, oud-houtvester van deze maatschappij. Het is een uitgave van de Nederlandsche Heidemij te Arnhem. De prijs is 3,50. Bij velen onzer, die zich interesseren voor hetgeen gespaard is gebleven aan steden, dorpen, kastelen, forten, molens, enz., zal ook belangstelling bestaan voor oude beplantingen van bomen en heesters in parken,, tuinen enz. Voor dezulken is het bovengenoemde boek een prachtige handleiding. Aan de hand van dit boek is het mogelijk de oude bomen te benamen en het geeft een richtlijn bij de keuze van de nieuw te planten soorten, die in de toekomst ons mooie land zullen verfraaien. De samenstellers van het boek hebben in dit opzicht zeer nuttig werk gedaan. Onze leden zullen ongetwijfeld profijt hebben van de door deze zeer bekwame en ervaren deskundi gen verzamelde gegevens. J. R. K. 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 18