gemeen repressief: aanbrenging van reclames is toegestaan, zolang zij de omgeving niet ontsieren. Men kan zich gevoegelijk afvragen, of het niet mogelijk zou zijn een reclamewét te ontwerpen ter bescherming van het landschap. Men bedenke evenwel, dat natuurminnend Nederland al sinds 1928 een natuurbeschermingswet tegemoet ziet, waarin men een landelijke reclameregeling kan verwachten. In Gelderland bracht iemand, wie niet toegestaan werd een reclame op zijn erf aan te brengen, in het geding, dat de Reclameverordening inbreuk zou maken op het eigendomsrecht. De Hoge Raad 4) overwoog dat weliswaar het eigendomsrecht in ze ker opzicht werd beperkt, doch niettemin het vrije genot van de eigendom niet werd ontnomen. De Bond Heemschut, in welks bestuur altijd archi tecten zaten de oprichter A. W. Weissman was architect richtte zijn aandacht al in 1912 op het uiterlijk der woningen. Men stelde de colleges van B. en, W. die immers over de verlening der bouwvergunning moeten beslissen voor, om de bouwontwerpen aan de Bond te zenden ter beoor deling van het uiterlijk aanzien. Een adviesbureau het woord Bauberatung geeft de doelstelling juister weer werd in 1912 voor dit doel ingesteld. Om de eis van welstand of uiterlijk aanzien aan nieuwe bouw te kunnen stellen, behoorde een be paling in de bouwverordening waarin ook de technische eisen vermeld staan te worden opge nomen. De Gooise gemeente Laren is de eerste ge weest, die een dergelijke welstandsbepaling in de bouwverordening heeft opgenomenbepalend, dat het uiterlijk der gebouwen zodanig moet zijn, dat het noch op zich zelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven. Na Laren volgde Leeuwarden in 1914, en, in 1916, na de grote watersnood, Broek in Waterland met een welstandsbepaling. Steeds meer verzoeken om advies kwamen binnen, zodat het bestuur, toen ongeveer twee adviezen per werkdag gegeven moesten worden, in 1920 een schoonheidsraad instelde. Voordien reeds gingen vele verzoeken uit Noord- Holland niet meer naar de Bond zelf, maar naar een particuliere schoonheids- of welstandscommis sie, die zich in 1916 voor Noord-Holland had ge ïnstalleerd. Sommige steden kregen haar eigen welstands- of schoonheidscommissie. Elke provin cie had in 1940 een schoonheidscommissie als on derdeel van een particuliere organisatie (Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland) of als over heidsdienst (Noord-Brabant). Bij de wederopbouw en nieuwbouw pleegt veelal naast de schoonheidscommissie een supervisor voor een hem aangewezen streek op de welstand der bouwplannen te letten. In het in noot 3 aangehaalde rapport van 1928 wordt de volgende bepaling aanbevolen: Het uiterlijk van een op te richten of naar de uitwen- dige vorm en samenstelling te veranderen gebouw met al wat daarbij behoort, hekken, muren en dergelijke moet zodanig zijn, dat het noch op zich zelf, noch in verband met de omgeving uit een oog punt van welstand aanstoot kan geven. Allereerst moge vermeld worden, welke plaats aan de welstandsbepaling in het administratieve recht wordt toegekend. Blijkens uitspraken van de Kroon behoort de welstandsbepaling in de bouwverorde ning thuis 6) en is dus volgens art. 11 Won.w. on derworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het is niet toegestaan aan B. en W. om te trachten door hantering der welstandsbepaling de soört der bebouwing in de hand te houden, zoals Apeldoorn in 1933 ondervond 6). Wil een gemeentebestuur bv. arbeiderswoningen in een villawijk weren, dan moet het een uitbreidingsplan ontwerpen. Wat kan iemand doen, die zich niet bij de weige ring zijner bouwaanvrage op grond van de wel standsbepaling kan neerleggen Hij kan in beroep komen bij de gemeenteraad. Dit beroep is gewaar borgd krachtens art. 6 lid 6 j° art. 7 lid 1 Won.w., en behoeft niet apart in een welstandsbepaling de toevoeging: ,,B. en W. kunnen nadere eisen stel len" voor, waardoor B. en W. dus vrij zouden zijn in hun nadere eisen. Dit verdraagt zich niet met de bepaling van art. 9 lid ia Won.w., volgens het welk B. en W. slechts t.a.v. in de verordening be paald aangewezen punten nadere eisen zouden mogen stellen7) 25 Buitenreclame te Volendam foto B.S.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 11