TON KOOT OP HEEMWACHT Het verheugt het Dagelijks Bestuur zeer, temogen mededelen, dat het namens H.M. Koningin Juliana een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat Hare Majesteit gaarne bereid is, het Beschermvrouwschap van de Bond Heemschut te aanvaarden, nu hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina de wens te: kennen heeft gegeven zich als zodanig terug te trekken. Het Bestuur brengt in herinnering, hoe in 1914, driejaren na de oprichting van onze Bond, H. M. Koningin Wilhelmina het Beschermvrouwschap reeds aanvaardde. Dat thans ook Haar dochter,als onze Landsvrouwe, bereid is gebleken de Bond onder Haar hoge bescherming te nemen, stemt tot diepe erkentelijkheid en sterkt ongetwijfeld allen die zich onder onze vaan schaarden in de moed om de strijd voor het behoud van de schoonheid van Nederland onvermoeid voort te zetten. Wat zou de binnenstad van Amsterdam aan schoonheid kunnen winnen, wanneer door over heid en particulieren met hart en hoofd gewerkt werd om schennis en sloping te voorkomen en noodzakelijke restauraties of moderniseringen vol komen verantwoord te doen zijn. Daarmee zij be doeld, dat het accent niet uitsluitend op de econo mische zijde van het probleem wordt gelegd, maar ook de culturele zijde in het geding wordt gebracht. Voorlopig zij dan nog even buiten beschouwing ge laten wat er gedaan zou kunnen worden aan de reeds te vele niet verantwoorde bebouwingen en verbouwingen, zoals die nu de stadskern ontsieren. Teneinde te mogen vernemen wat terzake het standpunt van de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam was en in het bijzonder van het ge meentelijk bureau voor de monumentenzorg (het welk in oorlogstijd zulk goed werk deed, maar waarvan wij sindsdien niet veel meer vernamen) had het Dagelijks Bestuur de wnd. Stadsarchitect, hoofd van het voornoemde bureau uitgenodigd, over zijn werk ter bescherming van het oude stads- schoon iets te komen vertellen. Een verslag van diens inleiding treft men in dit nummer aan. De lezing was voor oplettende toe hoorders, die meer begrijpen kunnen dan alleen de gesproken woorden zeggen, uitermate leerzaam. Begrijpelijk voor deze tijd was de samenvatting van de talloze moeilijkheden die de zorg voor de monu menten in de weg worden gelegd, zoals het ontbre ken van een goed hanteerbare en duidelijke wetge ving om maar niet te spreken over de ernstige be zuiniging, 'waardoor het van Rijkswege beschik baar gestélde bedrag aan subsidie tot een derde van dat van 1948 is teruggebracht. Teleurstellend was het wel, dat geen door geest drift gedragen opsomming van de mogelijkheden kon worden gegeven. Wij zijn zo optimistisch om: te geloven, dat zelfs met beperkte middelen, maar met bezielde overtuigingskracht toch nog heel veel te bereiken ware. Moge in de toekomst blijken, dat! die op de desbetreffende bureaux wel aanwezig is, zij het dan verdrukt achter de ontegenzeggelijk vele moeilijkheden, die het verantwoorde bouwen en, verbouwen in de binnenstad van een der schoonste steden ter wereld blijken in de weg te staan. De hand geboden door Ir Leupen, onder verzekering, dat de samenwerking met en de redelijke kritiek van de erkende verenigingen, die zich óp dit ter rein bewegen, gaarne aanvaard worden, heeft on zerzijds oprechte voldoening gewekt en geeft ver trouwen voor de mogelijkheden. Op het eiland Rozenburg, om precies te zijn in het oude Blankenburg, staat een toren te verwaarlozen. Op zichzelf is dat niets bijzonders evenmin is het bijzonder, dat de Bond Heemschut zich daarover bezorgd maakt. In dit geval echter betreft het een kerktoren, welke niet op de monumentenlijst voor komt en zelfs niet mooi is en dat maakt het wel bijzonder. De toren staat alleen in de oude, voormalige, dorps kern, de kerk is al afgebroken, een nieuwe kerk is verderop gebouwd, waar de nieuwe concentratie van de bevolking zich bevindt. In de gemeente raad, werd herstel van de oude toren voorgesteld,, kosten 1000.-. De raad die het nut van dit be houd niet en van zijn duizend gulden wel inzag, stemde dit voorstel af met 61 stemmen. Dit gaf de burgemeester aanleiding het besluit ter vernieti ging aan de Kroon voor te dragen. Dit had 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 4