HISTORISCHE GIDS VAN AMSTERDAM A. E d'AILLY Achttien Wandelingen UITGAVE C.V. ALLERT DE LANGE - AMSTERDAM Verkrijgbaar in de Boekhandel BEGIN APRIL VERSCHIJNT In 1929, dus bijkans twintig jaar geleden, verscheen nis zijn verschenen, kon d'Ailly thans rekening hou- onder de auspiciën van het genootschap Atnsteloda- den bij het opstellen zijner inleiding.0 mum een Historische Gidssamengesteld door A. E. Geen moeite is hem teveel geweest om zijn werk te d'Ailly. Het werkje maakte toentertijd veel opgang en doen worden tot een betrouwbare gidsalle feiten en data ondervond ook bij de Pers algemene instemming. Dat er in vermeld, zijn absoluut verantwoord. En daar- nochtans dit klassieke werk bij het publiek niet alge- aan dankt deze Historische Gids zijn grote waarde, meen ingang heeft gevonden, is te wijten aan het feit, Maar, zal hij werkelijk aan dit doel beantwoorden, dat de aankondiging van dit boekje als genootschaps- dan dient de lezer ook gelegenheid geboden te worden uitgave, dus buiten de boekhandel om, slechts een ge- er snel in te vinden hetgeen hij zoekt. Te dien einde ring aantal belangstellenden kon bereiken. zijn aan het werk vier registers toegevoegd, een van Sedert enige jaren i§ de Historische Gids uitverkocht, personen, een van namen van straten, bruggen, slui- doch de vraag naar dit uiterst nuttig handboek bleef zen enz., een van huizennamen en een algemeen, bestaan. Dit gaf Amstelodamum aanleiding aan de De stof beperkt zich' in hoofdzaak tot de oude stad, schrijver opdracht te geven een nieuwé druk voor te zoals zij besloten is binnen Maurits-, Stadhouders- en bereiden. Nassaukade. Zij is behandeld in de vorm van wande- Met deze tweede druk werd tevens een hartewens van lingen (18 stuks), die de lezer of wandelaar door dit de schrijver vervuld. Want, nauwgezet Amsterdams gebied leiden. De eerste wordt gewijd aan het oude historicus als A. E. d'Ailly is, was het hem reeds lang centrum: de Dam, het Damrak en de Warmoesstraat, een doorn in het oog, dat zijn Gids geen betrouwbare De Herengracht wordt in twee wandelingen beschre- leider meer was uit de simpele overweging, dat hij in ven: de ene van Brouwersgracht tot Leidsestraat, de sterke mate verouderd was. In een tijdsverloop van even zijde heen, de oneven terug; de tweede op de- twintig jaren blijkt het uiterlijk van een sterk levende zelfde wijze van Leidsestraat tot Amstel. Ook de stad niet onberoerd; aanzienlijke uitbreidingen zijn Keizersgracht wordt op deze wijze behandeld; de sedert 1929 tot stand gekomen en in voorbereiding, Prinsengracht daarentegen wordt in één wandeling expansie kan worden geconstateerd op schier elk ge- afgelopen, beurtelings langs de ooster- en westerzijde, bied. Veel oüds is daairentegen verdwenen en dat. De wandelingen, die elk van een oriëntatiekaartje zijn niet alleen .tengevolge van de zo juist vermelde om- voorzien, worden voorafgegaan door enige inleidende standigheden, doch ook door oorlogsgeweld.. Dat we- hoofdstukken over de geschiedenis, de topografie en ten wij maar al te goed. En wat speciaal de geschiede- de schoonheid der stad. Het boek bevat voorts een nis betrefthet historisch onderzoek heeft in de afge- duidelijke plattegrond en een aantal afbeeldingen van lopen twintig jaar ook niet stilgestaan. De inleiding gebouwen, die zijn besproken, doch die niet meer be- bij de eerste druk van 1929 is op menig punt verouderd staan. en dekt in genen dele hetgeen het wetenschappelijk „Onmisbaar" is een groot woord, doch wij durven onderzoek sedertdien aan het licht heëft gebracht. wel te zeggen, dat de Historische Gids, zoals hij thans Kon bijv. toen het bestaan van een vroegere dam dan zal verschijnen, wegens zijn uitvoerigheid en absolute dé Middeldam nog een punt van overweging zijn, betrouwbaarheid in het bezit diende te zijn van ieder, het onderzoek is thans zover voortgeschreden, dat de die in de boeiende geschiedenis van de hoofdstad des gedachte aan een dam ter plaatse van de Amstelmood lands, in de vermelding van de' honderden merkwaar kan worden prijsgegeven. De burcht der van Aemstels digheden, die zij herbergt, belang stelt, aan de Amsteloever ter hoogte van de Nieuwendijk is wel op zeer zwakke fundamenten, resp. argumenten komen te staan. Met de diepgaande studies, die in dit De omvang is ongeveer 400 pag. gedrukt op geheel tijdsverloop over Amsterdams economische geschiede- houtvrij papier. Prijs in linnen band 7.90.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 20