gebreid, het Rijsterbos en de Mirnserklif en enkele niet meer werkende eendenkooien, terwijl ook ver slag uitgebracht wordt over enkele terreinen die bij de Vereniging onder beheer gesteld zijn, als de waterwildreservaten langs de kust en terreinen op Ameland. Zeeland is nu over het eerste herstel van oorlogs schade heen en in het gewest kan nu meer aan- LXXIVLXXVII. Vijf landschappen dacht Schonken worden aan landschapszorg en natuurbescherming, wat voor Het eeuwsche Land schap een uitgebreid arbeidsveld meebrengt, waar- Vijf Provinciale Landschappen zonden ons hun op het samenwerkt met andere natuurbescher- jaarverslag over 1947. mingsorganisaties.'Het vogelreservaatNoord-Sloe, Het Utrechtsch Landschap, het oudste van de Provin- eigendom van de Stichting, ontwikkelt zich gun- ciale Landschappen, werd in 1927 opgericht en stig. De Stichting draagt, met steun van de Vereni- was het afgelopen jaar dus 20 jaar oud. Ter viering ging tot Bescherming van Vogels, bij in de bezoldi- van dit feit bevat het jaarverslag een met kaartjes ging van een jachtopziener. Over het Zwin kan en foto's versierde beschrijving van de zeven bezit- weinig goeds bericht wordende resten van de ver- tingen van het Landschap, tezamen 400 ha groot: sperringen der bezetters schaden de ontwikkeling- het Lokhorster Bos onder Leusden, O ver-Holland van het terrein zeer en de duinflora op de Neder- aan de Vecht, de Ridderoordse Bossen in Bilt- landse oever dreigt verdrongen te worden door on- hoven, de Maartendijkse Bossen, de Napoleon- kruiden die een secundair gevolg zijn van de uitge- Dennen langs de weg van Zeist naar Woudenberg, voerde werken. Hoog Beek en Royen in Zeist en de Zodde, een Het Limburgsch Landschap zond ons een als steeds stuk rietmoeras ónder Achttienhoven. In beheer zeer verzorgd en fraai geillustreerd jaarverslag toe. bij de Stichting zijn de Leusderheide en een stuk Het kasteel d'Agimont te Neder-Canne, met de bij domeingrond De Oude Kamp: De bossen hadden behorende bossen 15 ha groot, werd thans defini- in de oorlog nog al zwaar te lijden door houtkap. tief eigendom van de Stichting, waartoe de over- Het Overijsselsch Landschap heeft thans zeven bezit- heid en verschillende verenigingen, bedrijven en tingen, tezamen bijna 140 ha groot: de Friesen- particulieren het hunne'bijdroegen. Een deel van berg bij Markelo, het landgoed Numendal op de het kasteel werd tot tijdelijke boswachterswoning' Holterberg, de Bergvennen bij Lattrop, een boe- ingericht. Onderhandelingen werden gevoerd om renhuis, een Vechtdalrand en een stuk heide te het bezit bij de Ravenvennen uit te breiden en de Beerse en een grafveld onder Tubbergen. Een Fossa Eugeniana te verwerven. In het gebruikelijke aardig gestyleerd kaartje van de provincie geeft de Mengelwerk" schrijft Ir J. P. Fokker over de ligging van deze bezittingen en die van andere samenwerking tussen de Stichting en de Rijksdienst, instellingen, benevens de belangrijkste kastelen en voor het Nationale Plan, Ir J. G. van Poppel over watermolens in de provincie aan. de ruimtelijke ordening en het landschap en Dr M. LtFryske Gea had veel zorgen over bedreigingen van Bruma over het Geerendal. In de zomer werd een landschapsschoon door dreigende ontginning van landschapsdag gehouden met bezoek aan het land- moeraslanden, drooglegging van heide, plannen goed De Groote Bedelaar bij Roermond, voor militaire oefenterreinen, motorrenbanen; J. A. B. de H. kampeerterreinen, enz. en bemoeide zich ook met landschapsverzorging in het gewest. De demping van de Lits in Rottevalle, waarmee zich ook Heem schut bemoeide (zie ons orgaan van Juni j.1.) had VERBETERING de aandacht van de Vereniging. De afd. Oudheid kunde en Natuurbescherming van het Ministerie In het laatste nummer van de 25e jaargang zijn,, van O., K. W. en het Staatsbosbeheer werkten T met de Vereniging mede door het aankopen van heIaas em§e ^uten geslopen. In het artikel van bedreigde terreinen. Het verslag vertelt verder den Heer A. Bicker Caarten over de windtras- over de bezittingen der Vereniging: de Oude molens werden de onderschriften van de foto's ver- Venen onder Eernewoude, Jongema-State bij Rauwerd, reeds lang onder beheer maar thans wissdd. Op blz. 102, onder 3 moet gelezen worden, eigendom, de Lindevallei, met 12 ha rietland uit- voor 1925/30 en 1912 resp. 1825/30 en 1812. UIT H E E M S C H II T'S LEDENKRING 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 16