geschiedenis achter de rug. Hij werd gebouwd om de Klein-Duivendrechtse polder te bemalen. Die tijd is al lang voorbij want de polder ging haar te veel aan water overhevelen naar de Nieuwe Bulle- wijker polder. In 1924 werd de molen gerestau reerd op initiatief van de vereniging De Holland- sche Molen. De laatste Amstelmolen verkeert ech ter nu weer in een deplorabele toestand. Een roede moest reeds uit veiligheidsoverwegingen worden gestreken, de tweede zal wel spoedig moeten vol gen. De rietbekleding begint uiteen te vallen, het houtwerk van de kap verrot. Onder deze omstan digheden is van verhuren geen sprake meer, terwijl gelden voor herstel ontbreken. Wat echter niet ontbreekt is de wens bij velen om de molen te be houden'. Zoals hij daar staat aan de Ouderkerkerdijk juist tegenover de oude buitenplaatsen Oostermeer en Westeramstel, geeft hij aan dit gedeelte van de ri vier een bijzondere bekoring. Daaraan is dan ook stellig de belangstelling te danken welke „Amstel- iüü stroom" en.„De Hollandsche Molen" ondervinden bij hun actie voor het behoud. Gehoopt wordt dat van de zijde der overheid hulp wordt geboden doch ook door particulieren moeten gelden beschikbaar worden gesteld omdat dit zeker een voorwaarde zal zijn voor het verkrijgen van overheidssteun. Een speciale stichting zal voor het bijeenbrengen der gelden en het beheer van de molen in het leven worden geroepen, hierover zullen dus nóg mede delingen volgen, wat ons thans interesseert is de bestemming die aan het bouwwerk kan worden gegeven. Het mooiste zou zijn als de molen weer zijn oor spronkelijke bestemming zou kunnen krijgen; als de noodzakelijke veranderingen, nodig in verband met de aanleg van de Rijksweg naar Utrecht en de uitbreiding van Amsterdam in'deze omgeving waarvoor reeds het verplaatsen van het gemaal van de Groot Duivendrechtse polder wenselijk wordt geacht zodanig werden uitgevoerd, dat daarbij ook aan de Ouderkerkermolen een functie kan worden toebedeeld, als.... ja, maar daarover zouden velen een stem hebben uit te brengen, polderbesturen en andere „instanties"; het is te vrezen dat bij zoveel stemmen de eenstemmigheid zal ontbreken. Dan blijft alleen nog de andere oplossing over die van de molen een dood ding maakt, want dan is alleen nog maar mogelijk om hem uitwendig te restaureren en hem inwendig tot woning in te richten en hem als zodanig te verhuren. Laten wij hopen dat het zover niet zal komen, en laten wij maar helemaal niet denken aan de mogelijkheid dat niet voldoende gelden bijeen zouden komen voor het herstel, zodat ook de laatste molen aan de Amstel zou komen te vallen. 13 JDe molen thans in verwaarloosde toestand De klein-Duivendrechtse Molen zoals hij behoort te zijn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 15