blieke Werken. Aandacht wordt gevraagd voor de stelling, welke thans nogal eens gehoord wordt, dat afgebroken mag worden, wanneer moderne schoon heid in de plaats daarvan geschapen wordt. In de practijk is dat anders. De moderne architecten immers zijn gebonden aan economische eisen, zo als verdiepingshoogte enz. Wanneer belangrijke oude huizengroepen moeten worden weggebroken, dan zal hetgeen er voor in de plaats komt nood zakelijk in dit milieu minder belangrijk zijn. Wel zullen de architecten aan eisen van aesthetische aard kunnen voldoen, maar zij zijn verplicht ook aan economische eisen te voldoen. Het typerende stadsschoon zal alleen behouden kunnen worden door zuinig om te gaan met wat er nog is. De concessies, die voorgesteld worden, dienen tot het minimum beperkt te blijven. In overweging wordt gegeven gehele straatwanden te doen beschermen, maar deze bescherming voor al niet te beperken tot de gevels, daar zij anders volkomen illusoir wordt. Gewezen wordt op de mogelijkheid van navolging van de lijsten, zoals die van het Nationale Plan voor natuurgebieden. Indien met deze voordracht en de daaruit volgen de gedachtewisseling een nieuwe grondslag is ge legd voor nauwere en vruchtbare samenwerking tussen de gemeentelijke dienst voor de monumen tenzorg en de verschillende oudheidkundige vere nigingen, welke vertegenwoordigd waren en als zij tot resultaat heeft meer intense zorg voor de mo numentale schoonheid van de binnenstad van Amsterdam met als direct gevolg stopzetting van het verval, dan is zij zeer belangrijk geweest. T.K. TENTOONSTELLING In het natuur-historisch Museum te Tilburg zal van 27 Februari tot 27 Maart a.s. een tentoonstel ling gehouden worden over ,,Het Brabantsche Landschap". Op deze tentoonstelling is ook een in zending van de commissie ,,De Weg in het Land schap" aanwezig. BERICHT AAN DE LEDEN Ten behoeve van het secretariaat is het nood zakelijk over een nieuwe schrijfmachine te be schikken. Wij doen een beroep op de leden om zich, wanneer zij eventueel over een machine be schikken die niet gebruikt wordt, tot ons secreta riaat te wenden. 10 Rozengracht 187-205, oude toestand Rozengracht 187-205, nieuwe toestand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1949 | | pagina 12