wordt aangedrongen op snelle en 20 goed mogelijk gedocumenteerde berichtgeving, telkens wanneer de aantasting van de schoonheid van ons land onder Uw aandacht komt. Heemscbutserie en -bibliotheek Verschillende herdrukken van deeltjes uit de Heem schutserie kwamen tot stand en zeven nieuwe deeltjes verschenen, waarmee het totale aantal op zestig delen werd gebracht. Acht delen in deze serie zijn' thans weer in voorbereiding. In de Heemschutbibliotheek kwamen vier kloeke standaardwerken uit. s In honderden en duizenden exemplaren vinden onze boekjes en boeken hun weg en vormen even zovele bijdragen tot een beter besef van de schoonheid, welke ons land nog bezit. Propaganda Verschillende propaganda-acties zijn gevoerd met behulp van vouwbladen, circulaires, brieven en proef nummers van ons orgaan. Alle ministers en leden van de Staten-Generaal, als mede alle Gemeentebesturen, de houtvesters van Staats bosbeheer, vele verenigingen en groepen particulieren hebben in het verslagjaar kennis kunnen maken met de huidige werkzaamheden van de Bond Heemschut. Het verzoek aan onze leden om opgave van hen, die voor het lidmaatschap in .aanmerking komen, heeft weinig responsie gehad. Wij dringen opnieuw om deze opgaven van de leden aan, omdat wij overtuigd zijn, dat goedgerichte kleine propaganda-acties bétere resultaten opleveren dan grootscheepse verspreiding in het wilde weg. Met bescheiden inzendingen werd bijgedragen tot heemschuttentoonstellingen in de Lycea te Wassenaar en 's-Gravenhage. Verschillende malen werd foto materiaal in bruikleen afgestaan. Molens Met bescheiden bedragen werd financiële steun ver leend tot herstel van de molens te Sloten (Fr.), Uit huizen, Wilnis, Gendringen-Breedebroek en De Lage Hoek, Hoogwoud. Het aantal aanvragen om steun neemt dusdanig toe, dat het niet langer mogelijk is voort te gaan met het verlenen van financiële steun. In de eerste plaats ligt dit meer op de weg van de Ver. „De Hollandsche Molen", in de tweede plaats zijn de eigen geldmidde len helaas onvoldoende. Door middel van het speciale molennummer van ons orgaan (April 1948) hebben wij getracht in brede kring de aandacht te vestigen op doel en streven van „De Hollandsche Molen". Bovendien hebben wij ons bereid verklaard, indien gerechtvaardigde oproepen om steun ons bereiken, deze door middel van het orgaan onder de aandacht van de lezers te brengen met verzoek om hun individuele medewerking. Zulks geschiedde reeds ten aanzien van de open standaard- molen te Retranchement. Berichten over sloping van molens bereikten ons uit Rijswijk en 's-Hertogenbosch. Heemscbennis De gevallen van voorgenomen slopingen en dempin gen, van ontsiering en uitbreidingsplannen, waarbij onvoldoende rekening was gehouden met bestaande schoonheid, enz., zoals die in behandeling werden genomen door ons bureau, zijn te talrijk om behandeld te worden in het korte bestek van dit verslag. Vele gevallen zijn reeds vermeld in de rubriek „Op Heem- wacht" in ons orgaan. Enkele"* resultaten mogen hier onder de aandacht worden gebracht. De dreigende sloping van het tolhuis te Aerdenhout is althans opgeschort. De sloping van "t Huys Bram- bergen" te 's-Graveland schijnt afgewend. De op handen zijnde sloping van de historisch en architecto nisch belangwekkende officiersverblijven op het terrein van de K.M.A. te Breda is onder de aandacht van Monumentenzorg gebracht en schijnt voorkomen te worden. Onze pogingen tot het voorkomen van de demping van de Lits te Rottevalle bleven helaas tot nog toe zonder resultaat. Door onze bemiddeling werden kostbare, maar verwaarloosde boeken uit de Librije te Enkhuizen vakkundig gerestaureerd. Bij de normalisatie van de Vlier werd rekening gehou den met onze bezwaren. Ons protest tegen de bestaande plannen tot sloping van de historische Torensluis te Amsterdam had tot onverwacht resultaat, dat men te bevoegder* plaatse het voornemen tot sloping ontkende. Onze bezwaren tegen de wijze, waarop met de ver zameling gevelfragmenten op het terrein van het Stedelijk Museum te Amsterdam is omgesprongen, had tot resultaat, dat na de liquidatie daarvan een commissie voor de gevelfragmenten in het leven werd geroepen. Het resultaat van haar besprekingen is ons niet bekend, aangezien onze Bond in deze commissie niet vertegenwoordigd is en geen rapport werd gepu bliceerd. Door gezamenlijk optreden van het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap, het Genootschap Amstelo- danum, de Vereniging Hendrick de Keyser en de Bond Heemschut werd bij de gemeente Amsterdam bereikt, dat de gezamenlijke verenigingen een lid konden aan wijzen in de z.g. Commissie voor de Oude Stad. Zij benoemden hiertoe ons Bestuurslid, de architect C. W. Royaards. De vooruitzichten betreffende de heemschut van ons land zijn in één woord zorgelijk te noemen. De op zichzelf zo natuurlijke en gezonde verschijnselen als de toeneming der bevolking, de industrialisatië en het in cultuur brengen van woeste gronden, hebben wegens de beperkte oppervlakte, waarop dit groeiproces zich ontwikkelen moet, tot gevolg ernstige aantastingen van bestaande schoonheid. Daarbij is het teleurstel- 79 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 9