dfe ongevoelig voor de karakteristieke schoonheid van die rivierstadjes en de historische betekenis van die stroom voor ons land? Laat ons niet vergeten, dat wij slechts een kleine minderheid vormen, een minderheid die tegen de stroom van een algemene onverschilligheid oproeit. Oplettendheid en verweer blijven dus geboden. Wat het laatste betreft, zal ons bestuur doen wat het kan; voor het eerste heeft het uw aller hulp nodig. Gevaren kunnen soms nog afgewend worden als men er tijdig opmerkzaam op gemaakt is. Het bestuur hoopt op uw aller medewerking bij die politiedienst. Ik zou mijn welkomstwoord niet gaarne willen beslui ten zonder met een enkel woord gewag gemaakt te hebben van de gebeurtenissen, waarin wij allen in de afgelopen weken zo mee geleefd hebben: het aftreden van H. M. Koningin Wilhelmina en het overnemen van de regering door Haar dochter, Prinses, thans Koningin, Juliana. Ons Heemschutters ging het aftreden van Koningin Wilhelmina om een speciale reden nog bijzonder aan het hart. In 1914, toen onze Bond nog slechts drie jaar oud was, heeft de nu afge treden Koningin het Beschermvrouwschap over onze Bond wel willen aanvaarden; gedurende vier-en-dertig jaar, slechts kort onderbroken in de jaren der bezet ting, toen Haar naam des te dieper in ons hart geschre ven stond, heeft Haar naam als Beschermvrouwe aan het hoofd van ons blad geprijkt. Van nu af aan is 'het niet meer Koningin Wilhelmina, maar Prinses Wilhel mina der Nederlanden, op wier vorstelijke bescherming wij rekenen mogen. Laten wij onze hoge bescherm vrouwe een gelukkige levensavond mogen toewensen, wel verdiend na de jaren van toegewijde zorg om ons volk, en de hoop uitspreken, dat wij ons nog vele jaren in Haar vorstelijke bescherming zullen mogen verheugen. Het is in de hoop hierop, dat ik de 37s,te Jaarvergadering van de Bond Heemschut open! 57e JAARVERSLAG VAN DE BOND HEEMSCHUT Met de feestklanken van het gouden regeringsjubileum onzer Koninklijke Beschermvrouwe en het gejubei tijdens de inhuldiging van Koningin Juliana nog in de oren, werd het 37ste verenigingsjaar van de Bond Heemschut afgesloten. Het was een jaar vol werk zaamheid. Dat is in zekere zin betreurenswaardig, omdat de meest tijdrovende en ingewikkelde gevallen de aan tasting van schoonheid ergens in ons land betroffen. Het is anderszins verheugend, omdat onze bemoeiing in menig geval succes had. Zeker mag op deze plaats en in deze vergadering niet verzuimd worden te ver melden, dat onze bemoeienis niet, zoals men misschien zou verwachten, gezien wordt als ongewenste inmen ging, maar integendeel veelal op prijs werd gesteld. Wij danken dit vooral aan de goede naam, die de Bond Heemschut zich, door het werken onzer voor gangers, verworven heeft en aan de overtui'ging, die zich, dank zij deze arbeid, gevestigd heeft, dat wij een zuiver ideëel doel beogen, n.1.: te waken voor de schoonheid van Nederland. De tegemoetkomende houding, welke hiervan veelal het gevolg is, is niet zelden de oorzaak waardoor verschillende schier verloren zaken nog in bevredi gende banen kunnen worden geleid. De verwachting, dat wij ons in het verslagjaar minder zouden behoeven bezig te houden met de actuele aan tasting van schoonheid en meer met de zo. noodzake- 76 De Oude Rijn in Woerden, die mei demping wordt bedreigd. Foto B. S. September 194tot September 1948. van öept

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 6