74 op. Het fraaie panorama, dat het oog boeit, wanneer men gaat langs de weg van Zutphen naar Warnsveld, dreigt geschaad te worden door een hoogspannings- lciding, waarvan de masten volgens de plannen in de weilanden ten Noorden en Zuiden van de weg zullen worden geplaatst en waarvan de draden de weg zullen kruisen. Het is te wensen dat een andere, meer bevre digende, oplossing gevonden wordt. In ons „Molennummer" wijdden wij reeds aandacht aan de restauratie van de Haaksberger watermolen. Thans bereikt ons het bericht, dat ook in Eibergen besloten is tot restauratie van de Mallumse watermolen aldaar. De restauratie zal worden uitgevoerd onder leiding van architect Jan Jans. De molen behoort tot de „Curtis Mallande", de Hof te Mallum, die voorkomt op de lijst van Graaf Hendrik van Dalen, heer van Diepenheim van 1188 en werd in 1848, na door brand verwoest te zijn, weer opgebouwd. In Februari van dit jaar is de westelijke muur ten gevolge van onderspoe ling door het Berkelwater bezweken. Het hele gebouw loopt hierdoor ernstig gevaar, bij hoog water ten onder te gaan. Herstel vóór de winter is dus noodzakelijk. Een Rijkssubsidie is reeds toegezegd, de gemeente zal tien procent van de kosten dragen, aan de provincie werd eveneens verzocht een subsidie te verlenen. Ondanks deze subsidie moet nog een bedrag van pl.m. 6.000,door bijdragen van particulieren bijeen gebracht worden. Wij wekken onze leden, die belang stelling hebben voor de weinige watermolens, die ons land nog telt, op, hun bijdrage te storten op giro rekening 11544 van de N.V. Deposito-, Voorschot- en Effectenbank van Eibergen, Neede en omstreken te Eibergen, ten gunste van de Stichting De Mallumse Molen. Vorig jaar werden wij opgeschrikt door de mededeling, dat de aardige boerderij te 's-Graveland, waarin de gevelsteen met de woorden „t Huys Brambergen 1634" voorkomt, zou worden gesloopt. Op ons verzoek hield de provinciale subcommissie Stad en Dorp zich met de kwestie bezig. Deze kon ons thans berichten, dat met de restauratie van deze oude boerderij begonnen is. Veel rumoer ontstond er rond de paltrokmolen „De Held Jozua" te Zaandam. Volgens krantenberichten trachtten zakenlieden de molen te kopen en te doen overbrengen naar het buitenland, om daar als trek pleister te dienen. Wij behoeven onze leden er niet op te wijzen, dat dit zonder meer niet mogelijk is, maar tekenend voor de lauwheid in eigen land en de belangstelling in den vreemde voor onze karakteristieke Nederlandse molen is het wel. Ook in Gieten staat de graan- en pelmolen, die zo fier is en het zo fraai doet in bet landschap, op jammerlijke wijze te verwaarlozen. Dat komt, omdat er een Dieselmotor in het huisje er naast staat. De wind js wel gratis, maar het molenaarsvak is niet voor de poes. Intussen is er ter plaatse zoveel belangstelling voor het behoud van. de molen, dat reeds tweederde van het benodigde bedrag tot herstel is bijeengebracht. Het-wachten op het restant bekoelt het plaatselijk enthousiasme enigszins. Wij hebben ons met het Mini sterie van O., K. en W. en ons lid „De Hollandsche Molen" in verbinding gesteld in het vertrouwen op een spoedige en bevredigende oplossing. Mallumse walet molen te Eibei^en vóót utstoiting De molen Ie Gieten gezien in hel landschap foto T K

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 4