TON KOOT OP HEEMWACHT Indien ooit de betekenis van ons oude stadsschoon duidelijk gemaakt kon worden voor honderdduizenden landgenoten en vreemde bezoekers, dan ware het wel tijdens de fcestweek in September. Er is op duizenderlei manieren naar gestreefd met behulp van elcctrische lampen, gasvlammen en zelfs met oude vetpotjes glans en fcëriek leven te geven aan de stadskwartieren en gebouwen bij avond, maar niets was zo overtuigend en zo schoon als de verlichting van een goed oud bouwwerk met schijnwerpers. Hoefeer de omlijsting met duizenden lampjes de Westertoren tot een aantrekkingspunt van Amsterdam bij avond maakte, toch spande de simpele verlichting met z.g. „floodlight" op bijvoorbeeld de Oudekerk- en Zuiderkerktoren de kroon. Het licht deed de prachtige lijnen en de verhoudingen van deze toren op haar voordeligst uitkomen. Dezelfde indruk kreeg men bij een dergelijke verlichting der grachtenhuizen. Merk waardig was het te constateren, hoe weinig moderne bouwwerken deze proef doorstonden. Dit moge een nieuwe aansporing zijn om zich wel te bezinnen alvorens men medewerkt aan de slóping van schone oude gebouwen. In ons vorige nummer maakten wij reeds melding, van het besluii van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waardoor het Tolhuis te Aerdenhout voor- lopig gered werd. Onze commissie „De Weg in het Landschap" maakte een uitvoerig plan, waarin werd aangetoond, dat het tolhuis behouden kan blijven. Het verkeer wordt in dit plan zowel voor- als achter het huis om geleid op -zodanige wijze, dat verkeers technisch een bevredigende oplossing wordt verkregen en het behoud van „de Haringbuys" mogelijk is. Het plan werd ter overweging gezonden aan B. en W. van Bloemendaal en aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Uit Noorden (Z.-H.) vernamen wij, dat men voor nemens is de bijna vier km. lange meidoornhaag, welke de weg naar Nieuwkoop aan één zijde begrenst, op te offeren en te vervangen door een hek van beton nen palen met harmonicagaas, Zulks in verband met een noodzakelijke verbetering en verbreding van de weg. Onze Commissie W.I.L. is ter zake diligent. Reeds eerder noemden wij in ons blad het verzoek van B. en W. van Schalkwijk, om advies inzake de vervan ging van de Uitwegbrug over de Schalkwijker Wete ring. Onze Commissies W.I.L. en Stad en Dorp konden zich niet verenigen met het voorgestelde ontwerp. Een nieuw project werd gemaakt en ter advies aan de Bond Heemschut gezonden. - De kwestiè van de zo vaak het landschap in ernstige mate ontsierende hoogspanningsleidingen dook weer 73 \s Vei waaihzmg van de molen te GietenDe bevolking bracht al zesduizend gulden bijeen voot herstel. Het wachten is op de resterende drieduizend Foto TK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 3