MOET DE HOFJESHOF UITSTERVEN? 86 Waat de geest van vernieuwing nog geen toegang vond foto Gvd Maik De Hofjes verheugen zich meer en meer in de publieke belangstelling. Dat is eigenlijk jammer. Want een hofje behoort rust te ademen en, alle deviezen ten spijt, heeft sight-seeing maar eembetrekkelijke waarde voor deze wonderlijke rustpunten temidden van het stadsrumoer. Want het is nu eenmaal zo dat alle dingen, die de algemene aandacht gaan trekken, onvermijdelijk min of meer in een nivelleringsproces worden opgenomen. Men zou zeggen dat de hofjes, hun schoonheid en karakteristieke eigenaardigheden voldoende zouden zijn vastgelegd in hun eigen regle menten, in de tegenwoordige monumentenwetten en verdrdeningen. Voorzover dit het belangrijkste ge deelte aangaat, de huisjes zelf, de regentenkamers, de eventuele poorten en poortgebouwen is dit ook zeker zo. Maar dat is niet voldoende. Want nu de belang stelling voor de hofjes zich toespitst, ziet men hoe de bestuurders, o zeer zeker te goeder trouw en met de allerbeste bedoelingen, zich gaan inspannen om hun hofjes mooi te maken, mooier en vooral netter. Als de scheuren in de muren zijn hetsteld en de deuren en kozijnen opnieuw geverfd, als de bekoorlijke witte muren helder zijn gewit, dan gaan het oog en de gedachte naar de hofjestuin. En dan begint de ellende. Want de hofjestuin die is vogelvrij. En juist de hofjestuin vormt een onverbrekelijketwee-eenheid met het bouwwerk er om heen. De hofjestuin is een levend onderdeel van het hof zelf, het is het hart, waarop zich alle gevels en alle blikken uit die gevels concentreren. Wanneer we een hofje betreden voelen we de sfeer van rust en eenvoud en harmonie". Want bij de bouw ging het alleen maar om een eenvoudige logische gevelindeling en alle huisjes moesten gelijk zijn. En uiterlijk vertoon was er, tenzij een enkele maal aan de buitenpoort, niet bij nodig. En de tijd deed de rest om het beeld te volmaken. En die hofjes-hof? Wel, die groeide tot een rijkdom van planten en bloemen in de meest verscheidene soorten en variëtei ten. Hier werd gekweekt en verzorgd,' bewaard zowel als vernieuwd. Een bleekje in het midden, meestal 'om de pomp, en daaromheen, langs de huisjes, de planten en bloemen in de weelderigste overvloed. Iedere bewoner had zijn eigen stukje grond. En gaf daaraan veel van zijn liefde en vlijt en vooral van zijn geduld. Een heel bedrijf van spitten, mesten, zaaien en uitplanten en ruilen van plantjes en stekken. En het resultaat: een weelde, het hele jaar door, van de mooiste bloemen, die men zich denken kan. Niet de kleurenweelde van de vooral op decoratief effect berekende moderne border, maar de kleur en karaktermengeling van Hollands meest geliefde planten. Fuchsia's, dansende rokjes, witte, rode; dahlia's, gele, oranje, paarse, grillige cactus dahlia's en grappige ouderwetse kleurige pompons; gebroken hartjes en reseda en geurende heliotropen; violen en O.I.kers, chrysanthen, lelies, pioenen en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 16