door de architectonische verzorging van de verbouwing van het onderhavige pand in handen te geven van iemand, die weet waar het om gaat en er ,voor de traanwegen, voor de kerk en voor Groenlo uit haalt wat er in zit. Wat het pand A 435 aan de Markt betreft en dat verloren dreigt te gaan mede ten behoeve van een straatverbreding, hier zou ook zeer wel uitkomst te brengen zijn. Het pand is vrij zeker restaureerbaar en door het inbouwen van een arcade zou een aparte verbreding voor voetgangersverkeer kunnen worden gewonnen. Het zou inderdaad zeer te betreuren zijn, als het enige merkwaardige pand, dat de Markt te Groenlo nog rijk is, onder slopershanden zou vallen. Nodig is het zeker niet. DERTIG JAREN NEDERLANDS QPENLUCHT MUSEUM Het is een moderne opvatting van restaureren, dat de architect zich ook terdege rekenschap geeft van de omgeving van het te restaureren monument. Want de omgeving is voor een monument, wat de passende lijst is voor een goe'd schilderij. In Groenlo valt-van die omgeving weinig goeds te zeggen. Het historische Grol is in vredestijd meer beschadigd dan tijdens het beroemde beleg. Wie naar Grol gaat in de mening een aardig oud stadje te vinden, komt vrijwel bedrogen uit. Gave oude gebou-, wen zijn er zeer weinig bewaard gebleven en nog kort geleden werd een zeer typisch vakwerkhuisje- als het ware bij verrassing afgebroken. Voor Grol is het dan ook wel ten zeerste geboden het weinige oude, wat men nog heeft, in ere te houden en liet nieuwe, dat er komt, zo goed mogelijk te maken. Daartoe is bij de kerk een prachtige gelegenheid. Op de linkerhoek van het pleintje vóór de N. Herv. Kerk is een pand aangekocht door de Gelderse tramwegen, met dc bedoeling daar haar plaatselijk kantoor te vestigen. Gelegen tussen oude kerk en Marktplein, zo, dat van af 'de Markt gezien dit pand zich voor de kerkgevel schuift, is dit pand van zo'n eminent belang ten op zichte van het kerkgebouw, dat het totaalbeeld van de restauratie er voor een belangrijk deel door beheerst wordt. Wanneer dit pand wordt verbouwd, wat te verwachten is, zal het dan ook zeer fijngevoelig moeten worden ingesteld op de achter gelegen kerk. Gebeurt dit niet, dan heeft men in Groenlo de kans voorbij laten gaan voor een modern doel nieuwe schoonheid te scheppen, die zich volledig met de oude verdraagt. De Gelderse tramwegen, die als verkeersorganisatie sinds lang een hoog peil handhaven, zouden zich op een ander terrein even verdienstelijk kunnen maken, Op Dinsdag 13 Juli j.1. was het dertig jaar geleden, dat de poorten van het Museumpark op de Waterberg te Arnhem: Het Nederlands Openlucht Museum, voor landgenoot en vreemdeling werden geopend door de grondlegger van deze instelling, generaal-majoor F. A. Hoefer. Die voor onze Nederlandse cultuur zo belangrijke dag is op waardige en feestelijke 'wijze herdacht. Om twee uur 's namiddags werden de talrijke genodig den welkom- geheten door de Directeur van het Museum, Dr Win. Roukens, waarna de Burgemeester van de stad Arnhem, tevens Voorzitter van de Com missie van Bijstand van het Museum, de heer C. G. Matser, een uitvoeriger woord van welkom sprak. Hierop volgde een belangwekkende rede van de Directeur van het Museum aangaande de historie en de betekenis van het Nederlands Openlucht Museum, waarbij in het bijzonder aandacht werd geschonken aan de actiyiteit van al degenen, die hun werkkracht en liefde geschonken hebben aan deze instelling van zo groot cultureel en nationaal belang. Minister Gielen werd verzocht de jubileum-tentoon stelling te willen openen, hetgeen hem aanleiding gaf tot een korte en geestige rede, waarbij hij attent maakte op de verkwikkende werking, die, evenals van de schoonheid van bloemen, ook van voorwerpen van ambachtelijke- en volkskunst kan uitgaan. Nadat de genodigden enige tijd gewijd hadden aan het bezichtigen van de kleine doch zorgvuldig gekozen en gestelde expositie, volgde een receptie, waarbij door dames, gekleed in nog gedragen nationale kleder dracht exquise thee en versnipperingen geserveerd werden. De doorbrekende zon verleende aan deze ontvangst en aan het schone stijlvolle ensemble een bijzondere luister. 85 A 15 dc i/i uitvouw^ zijnde te lestauieien keik B is het dooi de G T.M. aan^ckoJite winkelhuis. C is hel oude zeei ft aai te icstameien 'pand. D is een vnj nieuw gebouwd winkelwoonhuis gelegen naast het G.T M.-jwnd foto aiclt. Wtcftcunck (Slot 88 ie kolom)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 15