84 GROENLO van Amersfoort, het woord, die aandrong op een actie onder de jeugd en daarbij aan onze commissie „Heem schut en de Jeugd" voor ogen hield wat kampeer- kannibalisme op de Besthmerberg te weeg heeft gebracht; op een Heemschutactie in de pers en op de wenselijkheid van meer vertegenwoordigers uit de Oostelijke en Zuidelijke provincies in het Algemeen Bestuur. De heer S. J. Verwc-r (Bergen) wees ef op, dat het kannibalisme van pensiongasten veelal groter is dan van kampeerders. De heer P. Hoogland, oud-inspecteur bij het onderwijs, wees op het werk van de Getn. Comnjissie voor Heem kennis te Amsterdam, wier bestuur hij vertegenwoor digde en bood dezer medewetking aan. De heer G. H. Post Cleveringa verzocht contact met de Stichting Instructieve Schoolreizen. De vergadering nam met leedwezen kennis van het heengaan van Mr F. J. van Lanschot als bestuurslid, die om gezondheidsiedenen zijn plaats beschikbaar stelde en benoemde tot nieuwe bestuursleden de heren A. Oosterlee, hoofd van de afd. Vorming Buiten Schoolverband, van het Ministerie van O., K. en W., Ir J. D. M. Bardet en D. F. Lunsingh Scheurleer, adviseur voor de musea. Na de gemeenschappelijke koffiemaaltijd werd de Lebuïnuskerk bezocht, waar de heer 'A. G. Beltman een enthousiast uitgesptoken en overzichtelijke inleiding hield over deze prachtige kerk en haar restauratie. Onder grote belangstelling werd deze aangehoord en daarna de kerk bezichtigd. Onder leiding van de heren Ir W. P. C. Knuttel, G. J. Lugard en A. G. Beltman werd in drie groepen een wandeling gemaakt door oud-Deventer. Uiteraard trokken daarbij bijzondere aandacht de overgebleven Zuiderzijbeuk van de voor malige Mariakapel, de laat-gothische Boterwaag, de typische Gelders-Overijsselse gevels o.m. aan de Rijk- manstraat en de door een der bombardementen bloot gelegde stadsmuur met bogen bij het Emmapléin. De wandeling toonde de Deventer rijkdom aan zeventiende eeuwse woon- en pakhuizen en gaf een inzicht in de taken, welke hier voor Gemeentebestuur en de vereni ging „Oud Deventer" liggen, om bij de herbouwde aanwezige schoonheid van Deventer zo goed mogelijk tot haar recht te doen komen, de stad ten roem en ter ere. De wandeling werd besloten met een bezoek aan de Waag, waarin het museum gevestigd is. IJet. heeft ons tot grote voldoening gestemd, dat Burgemeester Bloemers de gehele Fleemschutdag in zijn stad heeft bijgewoond. Hij moge aan de discussie en vragen, die voortvloeiden uit dit bezoek, gemerkt hebben, hoezeer de Heemschutters belang stelden in deze zo gewaar deerde rondgang. Uit de voldoening der vele aanwezigen moge gecon cludeerd worden, dat ook deze zeven-en-dertigste jaar- Vergadering een succes is geweest. T. K. In aansluiting aan Uw berichtje uit Groenlo in het „Molen-nummer" zou ik graag op het volgende de aandacht willen vestigen. Als architect, belast met de leiding van de restauratie der N. Herv. Kerk te Groenlo, kom ik geregeld in dit stadje. Wat- de kerk betreft, weinigen zullen vermoeden, dat binnen de vervallen, bepleisterde en gescheurde muren een kerkinterieur te vinden is, dat zijn weerga in het hele Oosten van Nederland moeilijk zal vinden. Jarenlange verwaarlozing gaf de kerk aan de buiten kant de vervallen gedaante, die ze ook nu nog groten deels vertoont. Een paar granaten door het dak deden de rest. Gewelven stortten in, ramen werden verbrij zeld en door lekkage werd nieuwe schade aangericht. Door een snelle noodrestauratie, vooruitlopend op de totale restauratie, werd'een veiliger toestand geschapen. Het dak is gedicht, de muren zijn verankerd en nu komt de dagsnaderbij, waarop de kerk voor de Dienst in gebruik zal kunnen worden genomen. Daarna zal het gehele exterieur onder handen moeten worden genomen en, evenals het interieur, in zijn oude luister worden hersteld. De thans deerlijk gehavende westgevel met hoofd ingang zal de hoek van het Marktplein opnieuw beheersen, maar nu ontdaan van pleisters, vervalver- schijnselen en de kwalijke .toevoegingen, waaraan de negentiende eeuw zich zo vaak schuldig heeft gemaakt. roenlo Arch. JJans Schaal I a -1250

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 14