Aan de Provinciale Planologische Dienst is deze kwestie onder de aandacht gebracht om erger en ver dere soortgelijke gevallen te voorkomen. Uit het van deze instantie ontvangen antwoord blijkt, dat het Gemeentebestuur rustig doorgaat langs de Rijksweg industrieterreinen in te richten; een rijwiel- fabriek is reeds in aanbouw. Een en ander is uit een landschappelijk oogpunt ontoe laatbaar, doch intussen is het kwaad geschied. De Commissie stelt voorts alles in het werk om de voorgenomen demping van de Lits te Rottevalle, waardoor het karakteristieke beeld van dit schilder achtige Friese dorpje bijzonder geschaad zou worden, te voorkomen. Met de Directie der N. S. werd overleg gepleegd in verband met ontsierende Essolube-reclameborden tegen viaducten. Aan het Gemeentebestuur van Amsterdam is verzocht de landschappelijke verzorging van de toegangswegen te willen bezien. Bij de Directie van de Rijkswaterstaat werd aangedron gen op het sparen van de Ketelaerskolk bij de verbete ring van het wegvak DeventerHolten. De Commissie beschikt thans over een gemakkelijk te vervoeren en op te stellen permanente inzending voot tentoonstellingen e.d., welke op overzichtelijke wijze het werkgebied van de W.I.L. in woord en beeld weer geeft. En zo heeft onze Commissie in het verslagjaar getracht haar deel te volbrengen van de taak, die de Bond Heemschut zich heeft gesteld. A. G. M. BOOST, Secretaris JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE „STAD EN DORP" In het vorige jaarverslag konden wij melden, hoe de elf provinciale commissies tot stand kwamen en samen gesteld werden, en in het orgaan hielden wij U op de hoogte van de weinige mutaties. Wij willen hier alleen memoreren, dat de heer H. B. van Broekhuyzen, hoog gewaardeerd lid van onze sub-commissie Stad en Dorp van het Oversticht, ons in dit voorjaar door de dood ontvallen is. Ingevolge ons schrijven aan de Commissarissen der Koningin werd in de provincies Zuid-Holland, Zee land, Drente en Gelderland kennis gegeven aan de Gemeentebesturen van het doel en streven en de samenstelling van onze Commissie aldaar. Van de Commissaris in de provincie Limburg ontvingen wij bericht, dat, hoewel al hetgeen in deze provincie wordt gedaan in het belang van de schoonheid van stad en land zijn volle belangstelling heeft, hij het minder op zijn weg gelegen acht de Burgemeesters van de gemeenten in de door ons bedoelde zin in te lichten. De Commissarissen in de provincies Groningen en Friesland en mede in Utrecht ondersteunden ons werk op bijzondere wijze. De provinciale commissies hebben in het algemeen een lofwaardige activiteit ontwikkeld en met de inventari satie van de schatten van architectuur en stedebouw zijn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt (vooral in Zeeland, Brabant en Overijssel). Ongeveer zeventig diverse quaesties werden door onze commissies in dit jaar aangevat en goeddeels tot een bevredigende oplossing gebracht of aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg doorgegeven. Wij menen hier te "moeten vermelden, dat deze o.a. betroffen adviezen aan het Gemeentebestuur te Medemblik (inzake de Hoofdstraat), Blokzijl (betreffende wegtracé nabij de wallen, in samenwer king met de Stichting Menno van Coehoorn), Bun schoten (inzake het Spui), Wijk bij Duurstede (fabrieksgebouw), Volendam (Ned. Herv. Kerk), Groningen .(demping Binnendamsterdiep), Eemnes Binnen (kerk), 's-Hertogenbosch (o.a. normalisatie van de Vlier), Schalkwijk (Uitwegbrug), Woerden (demping gedeelte Oude Rijn). In veel gevallen werd voor behoud van molens onze steun ingeroepen en zochten wij samenwerking met de Vereniging „De Hollandsche Molen" en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. De Commissie Stad en Dorp kwam bijeen op 4 Novem ber 1947, 22 Maart 1948, 17 April 1948 (jaarvergade ring te zamen met de sub-commissies in het Nederl. Openlucht Museum te Arnhem), 14 Juni 1948 en 23 Augustus 1948. Van de jaarvergadering te Arnhem werd in het Juni- nummer van het orgaan van de Bond Heemschut reeds een kort verslag gegeven. Onze Commissie heeft grote belangstelling voor de 82 De Haitnflbuys ui Aeidenhotil Aan de balk boven de itooi dein hing eertijds een mthangbotd foto BS Septemlei 1947 - Septembei 1948

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 12