heid en particulieren zowel voor de monumenten uit de bloeitijd onzer bouwkunst, als voor die, welke de natuur tot stand bracht en veel begrip danken wij aan de onvermoeide zorgen onzer Stichtingen en Bonden op 'het gebied van Heem-, Natuur- en Landschapsbe scherming. Nog steeds hebben zij een grote, helaas niet steeds succesvolle, taak om te waken, te wekken, te werken zo ook onze Commissie De, WlI.L. betoogt steeds en telkenmale met klem de grote landschappelijke waarde van goede beplantingen langs onze wegen. Voor Rijksweg 4 (Sassenheim Amsterdam) is gelukkig thans een monumentale laan beplanting ontworpen; in de brede middenberm zal groepsgewijze struikbeplanting worden aangebracht met nabij de opritten elzen en wilgen, teneinde een hogere afscherming te veikrijgen. Ook het aesthetisch weinig geslaagde gedeelte van Rijksweg L2 (Den HaagUttecht), waar deze onmid dellijk langs de spooibaan is gelegen, zal worden verbeteid door het plaatsen van essen en populieren op het tussengelegcn terrein. Verschillende Provinciale Besturen hebben ons voorts desgevraagd verzekeid, dat door inschakeling van hef Staatsbosbeheer de nodige zorg aan de landschappe lijke behandeling der Piovinciale wegen zal worden besteed. Wij spreken de hoop uit, dat vooral in de N.O. Polder en de nog aan te leggen polders aan de elementen wegverharding, bermen en beplantingen van de wegen harmonische verhoudingen zullen worden gegeven, opdat deze wegen waaidevolle elementen in het land schap worden. Aan de Provinciale Bestuien werd gevraagd, of, en zo ja, welke verordeningen bestaan op grond waarvan kan worden opgetreden tegen opslagplaatsen van vuil, materialen, oude auto's e.d. en tegen reclames, welke in steeds grotere mate het landschap gaan ontsieren. Een zelfde vraag werd gesteld ten aanzien van zand- afgravingen, ontgrondingen en het oprichten van benzinestations, die, hoewel veelal onvermijdelijk, niettemin met zorg dienen te worden bezien, omdat zij dikwijls op storende wijze in het landschap staan. Het zal gewenst zijn, dat de Provincies- hieromtrent gelijkluidende verordeningen hebben en dat op grond daarvan met kracht zal kunnen worden opgetreden. De tot dusverre ontvangen gegevens* doch meer nog het uitblijven van verschillende antwoorden, alsook de toeneming van reclames en ontsierende opslagplaatsen, stellen ons geenszins gerust. Wij zullen waakzaam moeten blijven. Ook aan de beplantingen langs kanalen zal speciale zorg dienen te worden gewijd. Er zijn nog vele van deze waterwegen in dns land, die een trieste indruk maken. Gelukkig zijn momenteel verschillende kanalen in behandeling en zullen andere dienaangaande worden bezien, zoals de Friese en N.-Hollandse kana len, het Amsterdam-Rijnkanaal, het Wilhelminakanaal, enz., enz. De Commissie behandelde in het verslagjaar talrijke kwesties. Bij Ged. Staten van N.-Brabant werd aangedrongen op het sparen van het fraaie en schilderachtige karakter van de Pettelaarsdijk, welks tracé bij de voorgenomen ruilverkaveling.* van het aangrenzende poldergebied gevaar loopt. Met het Gemeentebestuur van Wassenaar werd over leg gepleegd betreffende door de Leidse Duinwater leiding aangebrachte sterk ontsierende hekwerken langs het -Wassenaarse Slag. Aan de Bond Heemschut en aan het Gemeentebestuur van Bloemendaal werd rapport uitgebracht betreffende de wegverbetering nabij het z.g. „Tolhuis" en werd een oplossing aan de hand gedaan om dit monument te sparen. Bij het Gemeentebestuur van Schalkwijk werd aan gedrongen op een zodanige vernieuwing van de Uitwegbrug, dat aanpassing wordt verkregen aan het karakteristieke aspect der bestaande stenen boog bruggen. De Minister van Verkeer en Waterstaat werd gewezen -op de zich ontwikkelende uiterst storende lintbebou wing nabij Eist. Het bleek, dat de Rijkswaterstaat alle pogingen had aangewend om deze ergerlijke bebou wing tegen te gaan, doch dat haar bevoegdheid tot ingrijpen had ontbroken, omdat het betrokken weg gedeelte is gelegen binnen de bebouwde kom. Een uitbreidingsplan hiervoor was evenwel niet aan wezig. •81* Ztjijcvel van hel Tolhuis Ie Aetdenhou! folo B S

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 11