NOBLESSE OBLIGE 6 TON KOOT Het toezicht uitoefenen op een oude stadskern en het in onderhoud hebben van de monumenten daarin is een voorrecht, omdat het de betreffende personen in voortdurend contact houdt met een kostbaar erfdeel onzer voorvaderen. Het schept de verplichting te zorgen, dat men zijn vak goed verstaat, de huidige en de oude materialen kent, en deze weet toe te passen, opdat de schoonheid dezer monumenten tot in lengte van dagen moge spreken en haar aesthetische, cultuur-historische en, in het alge meen, haar opvoedende functie vervullen. Particuliere eigenaars schieten in dat onderhoud wel eens tekort door onkunde, misplaatste zuinigheid, geld gebrek of anderszins. De overheid mag hier niet falen, zij kan bij oordeelkundig beleid over de mensen en middelen beschikken. Die middelen behoeven, bij vak kundig onderhoud, vaak slechts eenvoudig te zijn, het kiezen van de juiste mensen behoeft ook niet tot wan hoop te leiden, zo erg is het nog niet. Hoe moeilijk het toch is leert een wandeling door de binnenstad van Amsterdam. De hoofdstad bezit in het kader van haar Dienst van Publieke Werken een afdeling, Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding, waar met zorg gewikt en gewogen wordt, gerekend en ge studeerd, hoe de stad er uit zal zien in het jaar 2000. Het is een verdienstelijke en terecht geprezen afdeling, waar wetenschappelijk gearbeid wordt. Hadden wij maar zo'n afdeling voor de oude stad, een afdeling voor de stadsconservatie, waar wetenschappelijk gear beid werd om de schoonheid van de veelgeprezen bin nenstad te beschermen! Helaas hebben wij die niet, daardoor is het mogelijk, dat men thans op een wandeling met een schok blijft stil staan voor een fraai oud bouwwerk, om zich ver baasd af te vragen, welke broddelaars daar op losge laten zijn. Men kijke eens naar de oude Lommerd, de Stads-bank van Lening aan de Oudezijds Voorburgwal. Nu zullen wij het er niet over hebben, dat dit gebouw inwendig grondig laten wij zeggen verbouwd is, maar even letten op de jongste aantasting. Dit monument, met een hoogst belangwekkende geschiedenis, dit bouwwerk uit 1669, achter wiens vensters eens onze grootste dichter Joost van den Vondel, de eerzame taak van boekhouder vervulde en waarvoor men nog altoos talloze bewonderaars van stadsschoon kan zien stilstaan en opzien naar zijn gevel, is opnieuw geverfd. In dit land van schilders en gevoeligheid voor kleur, moeten wij veronderstellen, dat deze taak is uitgevoerd door ververs. Door schilders met hart vóór en kennis van hun vak zeker niet; die zouden geprotesteerd hebben. i); Ali.'Kfesaar' te Amsterdam Foto T. K. Poort van ie Lommerd, waarnaast een openstaand beschilderd luik. Foto T.K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 8