DE POMP TE RIJSSEN. Hierbij drukken wij een foto af van de pomp te Rijssen, zoals deze vroeger te zien was. Thans is deze afgebroken en opgeborgen. Bijna 150 jaar heeft de pomp gestaan op de hoek van de Haarstraat (vroeger Haarende) en de Walstraat en droeg het hare er toe bij, het beeld van het stadje Rijssen te verfraaien. Op de voorzijde prijkte het gemeentewapen; een gouden dennetalc op azuren veld, omgeven doro een groene bladerkrans, cr onder het jaar tal 1799. In vroeger jaren stond de pomp voor een boerenhuis, met dubbele deeldeuren en het ge bruik van de papierbak was nog niet tot Rijs sen doorgedrongen. Het was een fraai dorpstafreeltje, men zag daar de vrouwen komen om water te halen en haar praatje te maken. Yeel heeft zich rondom deze grijze kolos afgespeeld; waar eer tijds de vrouwen met hun knipmutsen en de mannen met hun zwarte petjes zich kerkwaarts begaven, rijden nu auto's. Op de plaats van de boerderij is thans een garage; eerst werd de pomp wat verplaatst, omdat zc in- en uitrijden de auto's in de weg stond. Een ,.arm" had ze al verloren en water kon zij niet meer geven. Dat behoefde ook niet meer, omdat er waterleiding aangelegd was in Rijssen. Om de eenzaamheid te verminderen plaatste men toen een papierbak naast de pomp. Later bleek dat de plaats van de pomp toch te veel bezwaar opleverde voor de auto's en werd besloten tot afbraak en de pomp werd op geborgen. Eensdeels was dit gelukkig, want in haar toen malige staat (ook de oorspronkelijke kleuren van het wapen waren, toen men het eens op nieuw schilderde, door andere vervangen) was de pomp geen voorbeeld vaa stedeschoon. Maar een pomp is geen museumstuk en in Rijs sen zijn zeker nog wel plekjes te vinden waar de pomp tot haar recht zou komen. En laat men haar dan ook zo herstellen, dat zij water geeft. Want het is, zoals ons lid, de Heer Olde- kamp uit Rijssen schrijft, „evengoed als een molen moet draaien, moet een pomp water geven." Wij hopen dat ook het Gemeentebestuur van Rijssen dit zal billijken. B. S. 12 DE KANONNEN TE BLANKENHAM. Nadat de Bond Heemschut begin Augustus van dit jaar in kennis gesteld werd van de slechte toestand, waarin de kanonnen in de gemeente Blankenham verkeerden, werd contact gezocht met de Stichting „Menno van Coehoorn" en het Nederlands Legermuseum „Generaal Hoefer" te Leiden. Bij onderzoek bleek, dat deze kanonnen het eigendom waren van het Waterschap „Yollen- hove". Door bereidwillige bemiddeling van de directeur van genoemd museum, Kolonel M. C. van Houten, werd bereikt, dat de Gemeente Blankenham het onderhoud van deze kanon nen op zich genomen heeft. Zij zullen zo veel mogelijk worden hersteld en op een betonplaat worden geplaatst. Kolonel Van Houten deelde ons nog mede, dat naar zijn mening de kanonnen indertijd be stemd waren tot het geven van waarschuwings schoten bij ijsgang, zoals dit vroeger in ver schillende plaatsen in ons land voorkwam. De Dorpspomp te Rijssen, zoals deze vroeger te zien was Foto archtej

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 14