ONZE NIEUWE STATUTEN De Statuten van de Bond Heemschut voldeden al sinds geruime tijd niet geheel meer. Zij waren af en toe wat verward, en ook niet steeds zeer duidelijk geformu leerd, terwijl zij op andere punten verouderd waren en geen juist beeld meer gaven van de structuur van onze Bond. Zo werd nog te veel vastgehouden aan de oorspronkelijke opzet, dat de Bond Heemschut in de eerste plaats een Bond van verenigingen was, waar naast de particuliere leden een minder belangrijke aanhang vormden, terwijl in werkelijkheid de toestand zo is, dat tegenwoordig het zwaartepunt ligt bij de persoonlijke (de z.g. buitengewone) leden. Het Dagelijks Bestuur had mij daarom enige tijd geleden verzocht, nieuwe Statuten en een nieuw Huis houdelijk Reglement te ontwerpen. Mijn concept is toen behandeld in de vergadering van het Dagelijks Bestuur van 16 October en in die van het Algemeen Bestuur van 20 November j.1., in welke beide verga deringen het ontwerp met enkele kleine wijzigingen werd goedgekeurd. Nu moest de Algemene Vergade ring er haar goedkeuring nog aan hechten. In de oude Statuten was voorgeschreven, dat verandering der Sta tuten slechts geschieden kon in een vergadering waar in de helft der stemgerechtigde lichamen vertegen woordigd waren. Als dat niet het geval was moest binnen een maand een tweede vergadering gehouden worden, die recht van beslissing had, onverschillig het aantal der opgekomenen. Daar het wel uitgesloten geacht moest worden, dat in een vergadering de helft van onze gewone leden (dus ruim 40 instellingen) ver tegenwoordigd zou zijn, werden de beide vergaderin gen direct maar uitgeschreven en wel op dezelfde dag, 18 December, de eerste te 12 uur, de tweede te 2 uur in de middag. Dat voor de eerste vergadering slechts weinig per sonen zouden overkomen was te verwachten, maar ook voor de tweede was de belangstelling niet bijster groot. Toch werd er nog een kleine verbetering aangebracht naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering. Daar er waarschijnlijk ook onder de toen niet aanwe zigen wel enige belangstelling voor de wijzigingen bestaat, wil ik hier de belangrijkste daarvan even ver melden. De meest principiële wijziging is die van art. 1 van de Statuten: het doel van de Bond. Terwijl het in de oude Statuten slechts heette, dat de Bond zich ten doel stelde te waken voor de schoonheid van Nederland, is dit nu uitgebreid tot de volgende omschrijving: „De Bond stelt zich ten doel te waken voor de schoonheid van Nederland en het Nederlandse volk te overtuigen van de noodzakelijkheid, mede te werken aan het be houd en de bescherming van de bestaande, en het scheppen van nieuwe schoonheid". Deze verandering was gewenst, nu veel meer dan voorheen het accent gelegd wordt op de propaganda voor de heemschut gedachte onder ons volk, zoals die door ons blad en de boekjes 'der Heemschut-serie geschiedt. De middelen waardoor de Bond dit doel tracht te bereiken werden voorts wat scherper geformuleerd dan voorheen, en luiden nu als volgt: „1. zich te wenden tot particulieren, besturende licha men en overheid om te voorkomen dat de schoonheid van Nederland zonder strikte noodzaak wordt aange tast; 2. het geven van adviezen en inlichtingen aan belang hebbenden inzake behoud en herstel van bestaande en het scheppen van nieuwe schoonheid; 3. het bestuderen en doen bestuderen van de vraag stukken, die op het instandhouden en vermeerderen van het schone en karakteristieke in stad en land be trekking hebben 4. het uitgeven van geschriften, het doen houden van voordrachten, het organiseren van en medewerken aan tentoonstellingen 5. andere wettige middelen die aan zijn doel bevor derlijk kunnen zijn." De samenstelling van de Bond bleef als voorheen be staan uit gewone leden, buitengewone leden (welke betitelingen uit traditie gehandhaafd bleven), ereleden, donateurs en correspondenten. Het onderscheid tussen buitengewone leden en donateurs werd, behalve in hun hogere minimum-contributie, vastgelegd in de om schrijving, dat de eersten het streven van de Bond actief wensen te ondersteunen, terwijl van de laatsten niet meer verwacht wordt dan geldelijke steun. Trou wens ook lichamen (b.v. gemeentebesturen) kunnen donateur worden. Voor het Algemeen Bestuur werd bepaald, dat het uit ten hoogste 35 personen bestaan zou, welke grens naar boven vroeger niet was vastgelegd. Een te groot bestuur werd eerder remmend dan bevorderend voor het werk. Het Dagelijks Bestuur bleef bepaald op een Voorzitter en ten hoogste 6 leden. Het artikel over de commissies, tot nog toe in het Huishoudelijk Regle ment ondergebracht, werd overgebracht naar de Sta tuten, als zijnde van principiële aard. Hierbij werd er tevens in voorzien, dat de commissies zich in sub commissies kunnen splitsen. Ten slotte werd de be paling over de statutenwijziging in zover praktischer dat de helft der leden aanwezig is voor een beslissing, maar voorgeschreven is dat de voorgestelde wijzigingen bij de oproep vermeld moeten worden. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1948 | | pagina 10