EINDVERSLAG COMMISSIE „HET DORP" Algemeene Vergadering op l September 1944 te Leiden Ook in het afgeloopen verslagjaar bleven belemmereride omstandigheden een vertragenden invloed op het werk der commissie uitoefenen. Bezichtiging ter plaatse was door de steeds verminderende reismogelijkheden practisch niet meer mogelijk, terwijl de propagandamogelijkheden door het gebrek aan papier en de weinige publicatie-ruimten in de pers uiterst beperkt waren. Naar aanleiding van de reeds in het -vorige jaarverslag vermelde enquête inzake het aanwezige dorpsschoon kan worden bericht, dat sindsdien nog van enkele dorpen gegevens binnen kwamen. Ook ten aanzien hiervan werd echter de indruk verkregen, dat de huidige bemoeienissen van vele dorpsbesturen (o.a. door evacuatie) sterk belemmerend werken op èetj in deze zoo noodige, samenwerking. Een oproep N tot de beroepsfotografen, tot het inzenden van foto's, betrekking hebbend op aan wezig of geschonden natuurschoon bracht verschillende geslaagde collecties onder het öog der commissie. Bij de toekomstige samenstelling van geïllustreerde uitgaven^ op het gebied van het dorpsschoon, zal zekér van de medewerking van deze fotografen en hun collecties een vruchtbaar gebruik kunnen worden gemaakt. De rêeds eerder gememoreerde medewerking aan de tentoonstelling „Amstel, Vecht en Zaan", in het najaar van het jaar 1943 in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden," mag»met tevredenheid worden vermeld. De tienduizenden bezoekers konden via twee spiegeldiorama's, welke in beeld brachten hoe een pittoresk dorpsplein was en hoe het verminkt werd op aantrekkelijke wijze van de doel- doelstelling en werkwijze der commissie kennis nemen. "De belangstelling was. dermate intens, dat een der bezoekers zelfs een uitstekend, doch uitverkocht boek werk over het dorpsschoon, dat tentoon was gesteld, naar huis mqdenam en tot ■heden toe niet terugbezorgde. De wensch te komen tot een aanschouwelijk geïllustreerde uitgave over karakter, omvang en behoud van het Nederlandsche dorpsschoon kon onder de huidige omstandigheden niet worden vervuld. Tot verheugenis stemt, dat in de Heemschut serie naasÉ een werkje over de Gooische dorpen thans binnenkort een over het Brabantsche dorp het licht zal zien. Inmiddels was bij de arbeid der commissie gebleken, dat dikwerf de scheiding tusschen stads- en dorpsschoon moeilijk was te trekken. Enkele, door de commissie als „dorpen" ingedeelde gemeenten, lieten niet na met een beroep op aloude stadsrechten daartegen, overigens terecht, te protesteeren. Deze ondervinding, gevoegd bij de inmiddels in de boezem "van het Dagelijksch Bestuur opgekomen gedachte om de bescherming, restauratie en zoo noodig reconstructie van geheele stads- of dorpsgedeelten ter hand te nemen, heeft geleid tot de instelling door het Algemeen Bestuur Van eene commissie „Stad en Dorp", welke inmiddels op 24 Mei 1944 is geïnstalleerd. De drie leden v£jn de voormalige commissie „Het Dorp", die in de nieuw ingestelde commissie „Stad en Dorp" zijn opgenomen, hopen op deze plaats het aanvankelijk ter hand genomen werk, in breeder verband en onder voorspoediger tijdsomstandigheden voort te zetten. P. J. MljKSENAAR.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 4