54 thans meer op streek kunnen raken, doch zal nog geen bijzonderheden publiceeren.' Ontsierende reclame. Er zijn vele uitwegen, waarlangs de reclameschilders ontsnappen kunnen aan de betreffende Provinciale bepalingen. Daarom kan het niet genoeg gewaardeerd worden, wanneer de Gemeenten zelf een reclameverordening uitvaar digen. De Gemeente Deventer deed het, mede door toedoen van den Bond Heemschut. Molens. De bloeitijd van het molenherstel duurt gelukkig nog steeds; vele molens werden na de restauratie weder in gebruik genomen. De Vereeniging ,,De Hollandsche Molen" ging als steeds voor met raad en daad, terwijl Heemschut wederom aan de belangrijkste gevallen een bedrag ter aanmoediging schonk. Het oude gebruik der benaming van de molens werd weder in eere hersteld. Ook de aesthetische verzorging kwam nu en dan aan de orde, doch dit blijft een vraagstuk, dat nog niet overwonnen is. De ontsierende bebouwing bij en tegen de molens had veler belangstelling, evenals de kleur. Restauratie van monumenten. .Ondanks het bouwverbod konden vele restauraties, mede met steun van Rijk, Provincie en Gempente, tot stand komen. Bijdragen werden door Heemschut toegezegd voor de restauratie 'van het Kasteel te Hernen en van de Groote Kerk te Schiedam. Tevens werd aangemoedigd de inzameling van gelden voor den aankoop van het hiiis Oudezijds Voorburgwal 57 te Amsterdam door de Vereeniging „Hendrick de Keyser". Verder richtte .het Dagelijksch Bestuur een adres tot de Gemeente Amsterdam inzake de bebouwing bij de Oudezijds Kolk, waar door afbraak een terrein open gebleven was. De Gemeente kocht de terreinen en zal een prijsvraag uitschrijven voor de bebouwing. Over den Wederopbouw der badplaatsen aan de Noordzeekust werd een bespreking gevoerd door Voorzitter en Secretaris met een vertegenwoordiger van den Dienst voor den Wederopbouw. Het bleek, dat goede plannen, getuigend van ruim in zicht en rijp overleg, in voorbereiding zijn. Verschillende bouwwerken en complexen werden voor afbraak gered; het Valkhof te Nijmegen, het oude jachthuis ,,De Olifant" te Heenvliet op Putten, en de perceelen 2-14 aan den Zandhoek te Amsterdam. De plannen tot restauratie van geheele complexen vinden steeds meer ingangde Bond Heemschut stichtte hiertoe de reeds vermelde Commissie „Stad en Dorp". Maar vooreerst is men nog niet gereed met de bestudeering van dit veelomvattende vraagstukde vele facetten (gevelsilhouet, algemeen aanzicht, ontsierende gebouwen, de vloer, de beplanting,' de kleur) zijn te nauw aan elkander verbonden, dan dat zij afzonderlijk behandeld kunnen worden. Anderzijds, vormen zij elk afzonderlijk een vraagstuk. Maar hoe dan ook, met geduld, liefde voor de schoonheid, en doorzettingsvermogen zal veel bereikt kunnen worden. Grachten. Voorbeelden van vroegere jaren hebben geleerd, dat men voorzichtig moet zijn met plannen tot demping van grachten, vaak de schoonste onderdeelen van de stad. Daarom richtte de Bond Heemschut een adres tot het Bestuur der Provincie Noord-Holland, om te wijzen op de gevaren van de slechte rioleering en vervuiling van grachten en slooten in enkele Zuiderzeestadjes. De Commissie inzake Waterverontreiniging betuigde' adhaesie aan dit adres. Het antwoord van den Commissaris van Noord-Holland luidde, dat een regeling getroffen zal worden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 7