53 33STE JAARVERSLAG VAN DEN BOND HEEMSCHUT VAN SEPTEMBER 1943 TOT SEPTEMBER 1944 Een verheugenis is het mij, U weder het Jaarverslag van den Bond Heemschut te mogen uitbrengen. Voor een deel moest daarbij gesteund worden op gegevens van anderen, omdat ik door langdurige ziekte niet alles medemaken kon. Maar met des te meer vreugde en dankbaarheid is van deze gegevens gebruik gemaakt. Bestuur. Het Dagelijksch Bestuur onderging ook dit jaar geen wijzigingen. De ver gaderingen werden meestal op den eersten Woensdag van de maand gehouden; de agenda wisselde nogal in uitgebreidheid. Tijdens de ziekte van den Secretaris, welke een half jaar duurde, werden diens werkzaamheden overgenomen door den Voorzitter, hierin bijgestaan door den per 1 Januari 1944 benoemden, Administrateur. Het Algemeen Bestuur werd aangevuld door de benoeming van de Heeren Mr S. P. Baron Bentinck en C. W. Royaards. Leden. Als gewoon lid traden toe: de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Rotterdam, Amsterdam, 's Gravenhage en van Zuid-Holland; verder de Vereeni- ging ,,Oud-Edam", de Kweekschool van het Haagsch Genootschap, de Bijzondere Kweekschool te Echt, de Bisschoppelijke Kweekschool te 's Gravenhage, de Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond en de Vogelbeschermingswacht Meppel en Omstreken. Door één bedankje kwam het aantal gewone leden zoo van 60 op 69. Het aantal donateurs vermeerderde tot 54 door toetreding van het Gemeentebestuur van Nijmegen en den Dungen, de N.V. Reederij J. H. BERGMANN te Amsterdam en de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Een sterke stijging in het aantal buitengewone leden was op te merken; was dit het vorig jaar met 27 toegenomen, thans was de toename 50 zoodat nu ongeveer 600 personen buitengewoon lid zijn. Voornamelijk is dit te danken aan de Heemschutserie, alhoewel de propagandistische werking van verschillende leden met eere genoemd mag worden. Maandblad. Door de laatste voorschriften op het gebied van papierbezuiniging kon het blad slechts 6 maal per jaar verschijnen. De oplaag kon echter verhoogd worden tot 750 exemplaren, terwijl een nieuwe verhooging tot 1000 exemplaren is aange vraagd. De copie kwam geregeld binnen, mede door de vaste rubrieken van Voorzitter en Secretaris. Ondanks de vele huidige moeilijkheden behield het blad zijn keurig uiterlijk en bleef zijn taak waarnemen als getuigenis van Heemschut's werkzaamheden en belangen, en als band met de leden. Commissiën. De Commissie „De Weg in het Landschap" zette haar vruchtdragende werkzaamheden voortde secretaris dier Commissie zal hiervan verslag uitbrengen. In de vorige Algemeene Vergadering werd het voorstel geopperd, een Commissie te stichten tot behoud van het stadsschoon. Na vele overwegingingen werd op 24 Mei 1944 de Commissie „Stad en Dorp" geïnstalleerd. Hierin is de Commissie „Het Dorp" opgenomen, omdat een scheiding tusschen stad en dorp bezwaarlijk scherp te trekken is. De Secretaris van de Commissie „Het Dorp" zal alsnog een eindverslag uitbrengen. De tijdelijke Commissie „Industrie in het Landschap" is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 6