BOEKBESPREKING Mr Dr Ing. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht: Klimaat- en Land- verdroging. Natuurlijke en menschelijke invloeden. Uitgave Vereen'iging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, 1944. Het Bestuur van „Natuurmonumenten" heeft gemeend, zijn overleden medelid van Waterschoot van der Gracht niet beter te kunnen eeren dan door de publicatie van een rapport over de gevaren van landverdroging, in een boekvorm, die doet den ken aan onze Heemschutboekjes, hoewel dit onderwerp eigenlijk weinig met natuur bescherming in den engeren zin des woords te maken heeft, maar meer ligt op het gebied van landbouwtechniek. Na een helder overzicht over de natuurlijke klimaatschommelingen in West-Europa gedurende het Holoceen, de periode sinds het einde'van den laatsten ijstijd een 30.000 tot 20.000 jaar geleden bespreekt schrijver uitvoerig en met veel cijfers gestaafd de grenzelooze verkwisting van cultuurgrond in de Vereenigde Staten door allerlei wijzen van roofbouw, waardoor in nog geen 100 jaar vespild werd, wat de natuur in 200 eeuwen had opgebouwd. De ,,cow-rush", de „crop-rush", de „wheat- rush" in de 19e eeuw waren telkens nieuwe aanslagen op het cultuurland, tot dit eindigde met de beruchte zandstormen van 1933 en 1934, waarbij de opgeblazen uitgedroogde teelaarde zelfs tot in Ierland voortgedreven werd. In een slot-hoofd- stukje geeft schrijver nog enkele waarschuwingen voor ons land, hoewel toegevende, dat daar voor Amerikaansche toestanden geen vrees behoeft te bestaan; op kleinere schaal brengen echter ook het uitdrogen van natte heiden en het slechten van boom walletjes tusschen de velden eveneens gevaren voor landuitdroging mede. Eén opmerking zij ons veroorloofd. Op blz. 12 lezen wij „Men schreef toen 15.00020.000 v. Chr." Vrage: Wie schreef dat, en wat schreef hij precies? NIEUWE LEDEN Als lid traden toe: de Kweekschool van het Haagsch Genootschap, de Bijzondere Kweekschool te Echt en de' Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Gravcnhage. B. DE H. Als buitengewoon lid traden toe R. W. van de Kuinder te Elsloo G. van Mesdag te Arnhem P. A. Pennings te Joure N. I. Mouthaan Jk te Haarlem Du J. C. Veriiage te Zutphcn M. Cuamer te Voorburg Mevr. M. de Feyter-But te Axel J. C. P. W. A. Steenkamp te Wassenaar C. P Oosterdag Pzn te Alkmaar Corn, Goosen te Amsterdam J. Juffer Jr te Blaricum P. Collette te 's Hertogenbosch J mr Ir L. H op ten Noort te Heerlen Mevr. M. H. op ten Noort te Heerlen D. Das Jr te de Bilt J. Kloosterman te Groningen - J. H. Vjsser te Maastricht L. Beeuwkes te Wassenaar F. S. A. Huismans te Spaubcek Dr R. G. Posthumus te Haarlem Mej. G. H. Daane te Amsterdam Ir J Loeff te Oud-Loosdreeht H. C. Molster te Amsterdam A Btjlsma te Amsterdam J. W. van Snippenblrg te Arnhem Jan de Meijer te Amsterdam G. J. Bosman te Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 13