20 DE LAATST OVERGEBLEVEN. WOONHUISGEVEL VAN HENDRICK DE KEYSER Wanneer wij aandacht vragen voor het pand Oude Zijd§ Voorburgwal 57, gesierd met een gaven, door den befaamden 17e eeuwschen bouwmeester Hendrick de Keyser ontworpen gevel, zijn wij overtuigd van de volle belangstelling van eiken lezer, die begrip heeft van de waarde en beteekenis van dit oude bouwwerk. Immers, van de vele scheppingen van dezen genialen en veelzijdigen architect resten ons nog wel verschil lende torenspitsen en getuigt nog wel het O.I. huis te Amsterdam en het Raadhuis te Delft van zijn talent, maar van de woonhuizen, die hij ontwierp is zeer weinig meer te vinden. Van den voorheen zoo rijken gevel van het huis ,,De Dolfijn" aan het Singel 142 te Amsterdam bleef ons nog slechts een schamele rest, en in den loop der tijden is dit magistrale gebouw dermate verminkt, dat alleen ingewijden er de schepping van den beroemden bouwmeester in herkennen. Dan is er nog een aardig fragment te vinden aan het perceel Oude Zijds Voorburgwal 20, eenige jaren geleden op verdienstelijke wijze met hulp van belangstellenden gerestaureerd. Ten slotte de onderwerpelijke gevel, die, we zeiden het reeds, nog nagenoeg gaaf is. Het is een gelukkige omstandigheid, dat van dezen gevel, die naar men aanneemt in 1615 is gesticht, een afbeelding is bewaard gebleven, die ons in staat stelt nauw keurig aan te geven in hoeverre hij'nog oorspronkelijk is; zie afb. 1. Deze afbeelding is ontleend, aan „Architectura Moderna" (1633) bevattende afbeeldingen en om schrijvingen .van de voornaamste, door Hendrick de Keyser ontworpen bouwwerken. De tweede afbeelding is naar een onlangs gemaakte foto. Vergelijkt men deze twee prentjes met elkaar dan ziet men: A.,dat de oorspronkelijke houten onderpui is verdwenen en plaats heeft gemaakt voor een die uit baksteen is samengesteld. (De oudere puibalk zal nog wel kunnen ver klappen, waar de puistijlen precies h'ebben gestaan!) B. dat gelijk met deze pui-verandering de deur geheel naar links is verplaatst. Ver moedelijk heeft gelijktijdig het oude .voorhuis" plaats moeten maken voor de in den loop der 18e eeuw in zwang gekomen gang. C. dat de eerste verdieping geheel oorspronkelijk en ook nog gaaf is. D. dat het hijschluik van de zolderverdieping wat naar onder is verlengd, een ver andering, die gemakkelijk is te redresseeren. E. dat van den geveltop ,de vazen en obelisken zijn verdwenen; ook deze zijn weder aan te brengen. Vat men een en ander samen, dan blijkt, dat wat er op het pogenblik ook aan den gevel mocht ontbreken, hij gemakkelijk weder geheel in den oorspronkehjken toestand is te herstellen. Het pand loopt van den Oude Zijds Voorburgwal door tot den Oude Zijds Achter burgwal; de .achtergevel is genummerd met 46. Of die gevel altijd tot het huis heeft behoord? Zijn stijl wijkt wel wat af van die van den voorgevel, maar niettemin is ook deze gevel niet zonder belang. In het onderste gedeelte overspannen nog de oorspronkelijke bogen de verschillende kozijnen, en het fries boven de ramen van de beganegrond-verdieping bevat een gevelsteen waarop ,,De Gecroonde Raep", twee

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 10