4 „H END RICK DE KEYSER" WERKT VOORT De ongunstige tijden kunnen de Vereemging ,,Hendrick de Keyser" niet beletten voort te gaan met haar, voor de cultuur-historie van ons land 200 bij uitstek nuttig werk. Zij kocht in 1942 het bescheiden pand aan het Doelland 5 te Edam, een huisje waarvan de gevel slechts een breedte heeft van 2.58 M. maar die niet temin bekroond wordt door een coquetten trapgevel; verder een huis te Geertrui- denberg, eigenlijk een rudi ment van een huis, haast een bouwval, maar waarvan de vormen, hoezeer ook geha vend, restauratie mogelijk maken. Het waren bescheiden aan- koopen; de huisjes kostten slechts enkele honderden guldens, maar de beteekenis van onze oude architectuur wordt zeker niet in de eerste Foto H de K iii Het Karei V Ku.s ,n de Sassenstraat te Zwolle. PlaatS bepaald door omvang en kostbaarheid. Neen, deze huisjes, aan welker bouw geen architect is te pas gekomen, danken hun vormen aan goeden smaak en traditie; zij hebben ons evenveel te zeggen, soms zelfs méér, dan de kerken, kasteelen en raadhuizen, hoe fraai ook, uit voorbij gegane perioden. Hier mede is natuurlijk niets ten nadeele gezegd van die meer markante oude gebou wen. Gebouwen, die de Vereeniging m niet mindere mate interesseeren en die zij, zoo mogelijk, gaarne aan haar bezit toevoegt. Zoo slaagde zij er kort geleden in, de hand te leggen op het, bij ingewijden zoo alge meen bekende, „Karei V-huis" in de Sassenstraat te Zwolle. Deze nieuwe aanwinst behoort zonder eenigen twijfel tot de belangrijkste huizen, die de Vereeniging heeft verworven. Stijl-historisch is het de evenknie van het door het krijgsgeweld zoo jam merlijk verloren gegane pand ,,In de Steenrotse" en is zelfs nog een twintigtal jaren ouder. In de „Voorloopige lijst van Monumenten van Geschiedenis en Kunst, Deel VII Overijssel", vinden we het pand als volgt omschreven: „Sassenstraat 33. Huis, ge naamd Karei V. Gevel met in en uitgezwenkte zijkanten, waartegen bergsteenen af-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1944 | | pagina 6