TENTOONSTELLING AMSTEL, VECHT, ZAAN 91 voor herstelling of wederopbouw. Begonnen werd met de eigendommen der Ge meente, waarna ook particuliere eigenaren hiertoe werden aangespoord. Heemschut wees in de daartoe gestichte commissie een vertegenwoordiger aan. De Heemschutserie, die onder redactie van den Bond Heemschut door de energieke uitgeverszaak, de C.V. Allert de Lange, wordt tot stand gebracht, begint zich te ont plooien en ondervindt algemeen belangstelling en waardeering. Thans zijn afgerond 100.000 boekjes onder de menschen gebracht. De dikte van een boekje op 1 cm reke nende, is dat een rij boeken van een kilometer. Ondanks den tijd vordert de uitgave nog steeds en komen nieuwe deelen uit, terwijl verschillende in voorbereiding zijn. Het 25ste deel zal, als een jubileumnummer, gewijd worden aan het werk van den Bond Heemschut, en wordt samengesteld door den voorzitter en den secretaris. Als laatste mededeeling geldt dat in het Bestuur besprekingen hebben plaats gehad om een oud vraagstuk ter hand te nemen als iets nieuws: de poging tot restauratie van geheele stadsgedeelten, van marktpleinen en straten. Dit is gedacht als de samen voeging van de restauratie van oude gevels, niet alleen de echte monumenten, maar ook de eenvoudige. Daar behoort ook bij de vloer van de pleinen met wat daarop pleegt te staan, 1'art de la rue, en de beplanting. Indien dit slaagt, zullen de sterk ont sierende gebouwen en gevels zoodanig in 't oog vallen, dat het streven zal worden bevorderd deze te doen verdwijnen, om ze te vervangen door een uiterlijk dat zich voegt in de omgeving. Dit is een uitgebreid vraagstuk, dat op oningewijden den in druk moet maken van fantastisch en onuitvoerbaar, maar dat met geduld, en doorzet tingskracht wel degelijk uitvoerbaar moet zijn. Indien men begint met een toekomst- ontwerp en dit gebruikt als leidraad voor bouwaanvragen, kan langs den gewonen en ordelijken weg van bouwtoezicht en schoonheidscommissie reeds veel bereikt worden. Maar zoo gezegd, dit oude vraagstuk is nog nieuw en moet door het Bestuur nog eens goed bekeken worden. Alles bijeen, laten wij in dezen tijd niet versagen voor wat betreft het goede werk van den Bond Heemschut, sedert 1911 vastgelegd in artikel 1 van de statuten het waken voor de schoonheid van Nederland Heemschut Schut uw Heem. Amsterdam, Augustus 1943 De secretaris A. A. KOK. Door de samenwerking van de Directie van het Stedelijk Museum en de van Ge meentewege ingestelde Heemkundecommissie benevens van vele particulieren en ver- eenigingen, werd te Amsterdam in het Stedelijk Museum een belangwekkende ten toonstelling ingericht. Daar is te zien welke schoonheid is aan de drie rivieren" om de stad, op het gebied van de historie, de bouwkunst, de levende natuur en nog veel meer. De tentoonstelling trekt veel bezoek. Daarom is de openstelling verlengd en zal waarschijnlijk wel tot het eind van het jaar duren. Een keurig verzorgde catalogus is bij den ingang verkrijgbaar. Men wachte echter niet te lang, omdat het niet zeker is tot hoelang de tentoonstelling geopend blijft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 9