90 Hout is nog steeds een gewild materiaal, met als gevolg dat vele boomen geveld wer den. Als troost gelde, dat nu reeds wordt bijgeplant en indien dit wordt voortgezet, er slechts gedrild noodig is om Nederland weer -bosschage te geven. Het Staatsbosch- beheer bleef steeds onze toevlucht, welks hulp nooit tevergeefs werd ingeroepen en waardoor de uitdunning in den regel onder deskundige leiding kon geschieden. Het verlangen naar hout als huisbrandstof deed ook een aantal huizen en gebouwen ver dwijnen, waarbij de overblijfselen van het Orthenklooster te 's Hertogenbosch. Het aloude vraagstuk der bruggen bood niet veel nieuws. Dit zal moeten wachten tot betere tijden. Het vraagstuk der Zuiderzee, de aesthetische verzorging, dat eerst aanleiding gaf tot bestudeering in besloten kring door een bijeenkomst van het Algemeen bestuur, werd tot onderwerp voor den gehouden Monumentendag, waarin.behalve eenige andere sprekers over- technische onderwerpen de secretaris een beschouwing gaf over het schoonheids-element, door nog eens mede te reizen met Henri Havard in 1875 in zijn tot schildersatelier ingerichte tjalk langs „les villes mortes" en te gaan zien wat daar in bijna driekwart eeuw verloren en gewonnen was. Er is een algemeene neiging tot restauratie van Monumenten. De groote objecten konden door gebrek aan materialen en werkkrachten niet tot uitvoering komen. Daarentegen kregen de kleine monumenten, de woonhuisgevels een kans. Tal van gevels konden nog hersteld worden, vooral te Amsterdam, te Zutphen, te Edam en te Amersfoort, mede door de overheidsbijdragen, van het Rijk, de Provinciën en de Gemeenten. Dan kwamen ondanks den moeilijken tijd, nog vele vraagstukken aan 'dë orde. De oude brug in het Baarnsche bosch over de Pijnenburgergrift kon niet gered worden, hoewel deze brug een goed ambachtelijk werkstuk was. Voor het vraagstuk van de fabriek in het landschap werd een tijdelijke commissie gesticht, die nog met haar werkzaamheden moet beginnen. Te Hattem is een te groot uitbreidingsplan. Hierdoor kunnen fabrieken en andere bebouwing komen op plekken waar dit niet behoort, ver buiten de bebouwde kom. Toegezegd werd dit plan te herzien. Dit is een euvel dat niet alleen staat. Er zijn in vele gemeenten te groote uitbreidingsplannen. De hoop is hier gevestigd op den nog nieuwen Rijksdienst voor het Nationale plan. De metaalinzameling had het droevige gevolg dat zeer vele oude klokken, ware ge denkstukken, werden weggevoerd. Dit komt hierop neer dat 25 van het klokken- gewicht gespaard bleef of andersom gerekend, dat 75 verloren ging. Wei-werden de opschriften en versieringen gedocumenteerd door foto's, teekeningen en afdruk ken. Te Rhenen werd een begin gemaakt met de herstelling van de oude vesting muren. Het kruithuis te 's Hertogenbosch kwam weer eens naar voren omdat binnen afzienbaren tijd de erfpacht afloopt en dan, naar te hopen is, de ontsieringen kunnen verdwijnen. In het Maandblad verscheen een opstel, waarin tevens aangegeven wordt hoe een eerherstel kan plaats hebben, waartoe behoort het weder opengraven van de gedempte ringgracht. In den planologischen dienst der wegen en uitbreidingsplan nen wees de Bond Heemschut, daartoe uitgenoodigd, een vertegenwoordiger aan. Te Amsterdam organiseerde het Gemeentebestuur de opmeting van oude gevels voor velerlei doeleinden, waarbij de mogelijkheid om na verwoesting gegevens te hebben

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 8